Kalendarz

Sobota 19 Sierpnia 2017

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • -
  • -
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Wycinankarka kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Urodziła się 20 lutego 1950 r. we wsi Tatary gm. Kadzidło. Pochodzi z rodziny chłopskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej pracowała w gospodarstwie rodziców.

Pierwsze próby wykonywania wycinanek podjęła mając 10 lat. W domu u koleżanki Haliny Pajki, gdzie prawie wszyscy robili wycinanki, spędzała długie, zimowe wieczory. Umiejętność wycinania zainteresowała ją i w niedługim czasie nauczyła się tej sztuki. Posiadłszy umiejętności strzyżenia wycinanek poszła dalej, szukając własnych rozwiązań i nowych wzorów, także już w 1965 r. miała opracowane własne wzory.

Wycinanki wykonuje, jak wszystkie wycinankarki kurpiowskie, nożycami do strzyżenia owiec prezentując szeroki wachlarz wzornictwa; leluje, gwiazdy, koguty,ptaszki. Prace jej odznaczają się znacznym poziomem artystycznym.

Od 33 lat współpracuje ze spółdzielnią "Kurpianka" w Kadzidle. Jest członkiem STL. Brała udział w wielu konkursach, wystawach i pokazach sztuki ludowej. Prace Twórczyni znajdują się w zbiorach muzeów m.in. w Toruniu, Łomży, Ostrołęce.

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  /  Artyści ludowi  /  Cichocka Janina  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 719 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby
w godzinach: 8:00 - 16:00
(od pn do pt)