Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Poniedziałek 19 Sierpnia 2019

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Flisacy dopłynęli tratwą do Ostrołęki

80-metrowa tratwa zacumowała w czwartkowe popołudnie, 1 sierpnia, w Ostrołęce. Na zorganizowaną z tej okazji imprezę przyszło nad Narew kilkaset osób.

Flis Obojga Narodów dotarł 1 sierpnia do Ostrołęki. 80-metrowa tratwa przypłynęła do nas z Łomży. Flis rozpoczął się 27 lipca w Goniądzu nad Biebrzą. Właśnie Biebrzą, Narwią i Wisłą flisacy spływać będą do Torunia, gdzie uczestniczyć będą w Festiwalu Wisły. Tratwa płynie tradycyjnym szlakiem łączącym Polskę i Litwę. Wydarzenie zorganizowane jest dla upamiętnienia 450-lecia Unii Lubelskiej. Flisacy chcą tym spływem przybliżyć przede wszystkim dawną tradycję spławiania drewna. Narew od wieków była ważnym transportowym szlakiem.

I o tym wszystkim była mowa podczas imprezy zorganizowanej na powitanie uczestników Flisu Obojga Narodów. Na pokładzie tratwy był m.in. wicestarosta Krzysztof Parzychowski i prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik.

Potem uczestnicy flisu – z retmanem Mieczysławem Łabędzkim na czele – zostali oficjalnie powitani przez gospodarzy miasta i powiatu - na scenie na plaży miejskiej. Był też występ Jana Kani i Drogi na Ostrołękę.

 

Powiat Ostrołęcki zaprosił mieszkańców i gości na poczęstunek. Wydział Promocji i Rozwoju z dyrektor Katarzyna Grodzką częstował łagodniakiem, fafernuchami i piwem kozicowym.  Było też ognisko i pieczone w nim  kiełbaski. Na pamiątkę flisu miasto przygotowało specjalne widokówki z okolicznościowym stemplem.

Tratwa mierzy ponad 80 metrów długości, jest zrobiona z 56 metrów sześciennych drewna, a dokładnie 13-metrowych bali podsychających świerków, specjalnie na ten cel wybieranych w Puszczy Knyszyńskiej. Drewniane bele wiązane są tradycyjnymi sposobami.

 

 

  • data: 2019-08-02

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 203924 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki