Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Piątek 20 Września 2019

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Obozowisko kawaleryjskie w Czerwinie

W gminie Czerwin od 6 do 8 września gościli kawalerzyści  ze Stowarzyszenia Toporzysko. Zorganizowali  konną wyprawę wrześniowym szlakiem. Wyruszyli z Czerwonego Boru, 6 września rozbili w Czerwinie pierwsze obozowisko na 700-kilometrowym szlaku upamiętniającym kampanię wrześniową i udział w niej Pułku 3 Strzelców Konnych, którego tradycje stowarzyszenie kultywuje. Tym samym zainicjowali realizację szerszego projektu. Wspierali ich żołnierze batalionu dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmotoryzowanej.

W niedzielę, 8 września uroczystości, z udziałem wojska i mieszkańców Czerwina, rozpoczęły się Mszą św. w czerwińskim kościele koncelebrowaną przez proboszcza, ks. Kazimierza Wołpiuka i ks. Andrzeja Gołaszewskiego, w otoczeniu wojska i żołnierskich sztandarów.

Po nabożeństwie, pod pomnikiem na placu Tysiąclecia i pomnikiem nieznanego żołnierza na cmentarzu parafialnym kwiaty składali przedstawiciele społeczności gminy: wójt Grzegorz Długokęcki, przewodniczący rady gminy Krzysztof Tyszka, Ewelina Kulesza- dyrektorka gminnej biblioteki i ks. Kazimierz Wołpiuk; przedstawiciele 15 GBZ z dowódcą batalionu ppłk. Wojciechem Łączyńskim oraz por.Mirosław First ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej Toporzysko.
Apel poległych zakończył się salwą honorową.

A potem, na placu przy ul. Wolności, odbył się galowy pokaz przedstawiający musztrę konną, lansjerów oraz efektowne prezentacje władania szablą i lancą. Z ogromną wiedzą i swadą o tradycjach kawaleryjskich opowiadał rtm.kaw.och.Dariusz Waligórski.

Niedzielne uroczystości poprzedziły zajęcia edukacyjno-historyczne, w których 6 września uczestniczyły dzieci i młodzież z czerwińskich szkół.  Zajęcia wsparł finansowo Powiat Ostrołęcki.

Fot. Tygodnik Ostrołęcki

 

  • data: 2019-09-11

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 211340 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki