Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Czwartek 23 Stycznia 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

W ostrołęckim szpitalu powstał Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce 2 grudnia  został uroczyście otwarty Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej. Inwestycja sfinansowana ze środków unijnych i budżetu województwa, o wartości prawie 10 mln zł. W ośrodku prowadzona będzie kompleksowa rehabilitacja pacjentów kardiologicznych, m.in. po zawale mięśnia sercowego. Placówka została wyposażona w specjalistyczną aparaturę medyczną: kardiomonitory, system do monitorowania telemetrycznego, aparaturę EKG, defibrylatory, echokardiografy, system wysiłkowy. Sale do kinezyterapii zostały wyposażone w materace, lustra, piłki, step fitness. Wnętrza ośrodka są jasne, nowoczesne, ładnie urządzone. Ściany zdobią klimatyczne fotografie, wykonane przez miejscowych fotografików. Gości uroczystości witał Paweł Rafał Natkowski, dyrektor Specjalistycznego Szpitala w Ostrołęce. O programie KOS-Zawał mówił prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

- Gratuluję otwarcia ośrodka rehabilitacji kardiologicznej, bo współczesną medycynę i kardiologię trudno sobie wyobrazić bez rehabilitacji. Pacjenci zostaną objęci systemem opieki pozawałowej. Obecnie pacjenci w ostrej fazie zawałowej są w Polsce  bardzo dobrze leczeni, na poziomie europejskim i światowym. Analizy przeprowadzone kilka lat temu wykazały i uświadomiły, że leczenie pacjentów z zawałem serca nie kończy się jednak w dniu wypisu. Okazuje się, że w pierwszym roku po wypisie, wielu pacjentów tracimy. Wśród przyczyn, jedną z pierwszych jest dostęp do rehabilitacji. Dane wskazują ponadto, że niewielka liczba pacjentów po zawale, była konsultowana kardiologicznie już po wypisaniu ze szpitala. Stąd pojawił się pomysł, aby wprowadzić opiekę koordynowaną  - mówił profesor Piotr Jankowski.

- Mamy kadry, mamy wspaniały ośrodek, mamy miejsce potrzebne do tego, aby zająć się pacjentem i to jest bardzo ważne – podkreślała wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, dodając, że w projekcie budżetu  Mazowsza  na 2020 rok zaplanowanych jest 5 mln zł na projekt związany z udarami i ponad 14 mln zł na chirurgię naczyniową. - Zostaniecie tutaj prawdziwą perełką – stwierdziła.

Podczas uroczystości zostały  wręczone odznaczenie „Zasłużonemu – Polskie Towarzystwo Lekarskie”. Otrzymali je z rąk doktor Marii Kapuśniak  lekarze: Anna Tyszka oraz Robert Kogut.

Ośrodek poświęcił ks. biskup Janusz Stepnowski. Następnie goście, wśród nich starosta Stanisław Kubeł zostali zaproszeni do wspólnego przecięcia wstęgi oraz zwiedzenia sal i obejrzenia nowoczesnego sprzętu.

  • data: 2019-12-03

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 248556 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki