Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Czwartek 23 Stycznia 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

ASF Mazovia 2019

Trzy dni, od 2 do 4 grudnia  w Powiecie Ostrołęckim trwały ćwiczenia w zakresie zarządzenia kryzysowego dotyczącego zwalczania afrykańskiego pomoru świń pk. "ASF Mazovia 2019". Uczestniczyli  w nich powiatowi lekarze weterynarii z całego Mazowsza, przedstawiciele policji, straży pożarnej, Urzędu Gminy w Rzekuniu, Starostwa Powiatowego w Ostrołęce. Organizatorem ćwiczeń była Inspekcja Weterynaryjna, Wojewódzki Inspektorat  Weterynarii z siedzibą w Siedlcach, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostrołęce.  Ćwiczenia podzielone były na część wykładową oraz część praktyczną, w terenie. Ćwiczenia rozpoczął i przedstawił aktualną sytuację w Polsce dot. ASF Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Scenariusz ćwiczeń przedstawiał się następująco: 2 grudnia 2019 o godz. 14.35 właściciel gospodarstwa w Nowej Wsi Zachodniej (gm. Rzekuń) powiadamia Państwowy Inspektorat Weterynarii o padnięciu w ciągu ostatnich dwóch dni pięciu świń. Zaznacza, że zwierzęta nie mają objawów chorobowych poza podwyższoną temperaturą wewnętrzną ciepłoty ciała, a prawdopodobną przyczynę padnięcia sztuk upatruje w zaziębieniu się zwierząt z powodu wykonywanego remontu w chlewni (wymiana okien), przez co świnie były narażone przez jakiś czas na przeciągi.

Ustalono, że z gospodarstwa, w którym znaleziono martwe zwierzęta, sprzedano do Zakładów Mięsnych 20 sztuk tuczników przed zgłoszeniem podejrzenia do Państwowego Inspektoratu Weterynarii.

Zebrał się sztab kryzysowy, któremu przewodniczył Starosta Ostrołęcki, następnie grupa do zwalczania ASF udała się do gospodarstwa, w którym stwierdzono ognisko. Tam też odbyła się dalsza część ćwiczeń, których celem było uśmiercenie i utylizacja chorych zwierząt, a także oczyszczenie i dezynfekcja gospodarstwa.

 

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe i zachodzi przez pośrednictwo odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz karmienie zwierząt odpadami kuchennymi. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

  • data: 2019-12-06

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 248557 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki