Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 11 Sierpnia 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Obwodnica Ostrołęki, most w Teodorowie i punkt włączeniowy w Via Baltikę - na spotkaniu z wicewojewodą

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. O założeniach programu, w którym została ujęta także obwodnica Ostrołęki,  opowiedzieli 10 lutego, w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego poseł RP Arkadiusz Czartoryski, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski i Marcin Grabowski, kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce.

W spotkaniu uczestniczył także starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, wicestarosta Krzysztof Parzychowski, prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik a także wójtowie.

 

 Poseł Arkadiusz Czartoryski  przypomniał:

- Został już rozpisany przetarg na obwodnicę miasta Ostrołęki między drogą krajową nr 61 a drogą krajową nr 53, przez gminę Olszewo-Borki. Wiemy doskonale, że pierwsza część tego zadania to kwestia wyprowadzenia ruchu z Warszawy na Mazury.

 W Starostwie Powiatowym odbyły się dwa spotkania konsultacyjne z projektantami obwodnicy Ostrołęki, firmą Multiconsult Polska sp. z o.o. Na spotkaniu w grudniu i w styczniu omawiane były warianty przebiegu obwodnicy, jak również włączenia w nią drogi dojazdowej do planowanego mostu w Teodorowie. Prace nad dokumentacją projektową mają zakończyć się w 2022 roku. Lata 2025 – 2027 to już roboty budowlane.

W tej chwili toczą się także prace projektowe związane z lokalizacją mostu i przebiegu dróg dojazdowych.

Przypomnijmy Powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości 80 proc. na projekt mostu w ramach rządowego programu "Mosty dla Regionów". Także gminy Rzekuń i Lelis współfinansują projekt. 

 - Potrzebne jest połączenie ze wszystkimi kierunkami. Ważna jest modernizacja drogi krajowej nr 53, na Olsztyn, która jest na etapie decyzji środowiskowej. Ważna jest też obwodnica – dodał starosta ostrołęcki Stanisław  Kubeł. Jeśli chcemy się gospodarczo rozwijać, musimy mieć wejście w europejski system dróg krajowych i autostrad – wyjaśnił starosta.

 Na poniedziałkowym spotkaniu poruszona została jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, mianowicie "wpięcia" naszego powiatu do Via Baltiki, czyli najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi.  Dzięki dwuletnim staraniom starosty udało się wywalczyć węzeł włączeniowy w Śniadowie.

 Temat kontynuował poseł Czartoryski: -  Via Baltica przechodzi niedaleko gminy Troszyn, przez gminę Czerwin. Zdradzę, że odbyło się robocze spotkanie i pan wójt gminy Troszyn, pan wójt gminy Czerwin, pan starosta ostrołęcki i wojewoda myślimy o tym, jak komunikacyjnie wpiąć powiat ostrołęcki, korzystając z tego trzeciego mostu, do Via Baltiki.

 Temu ma służyć m.in. przebudowa dróg powiatowych na terenie gmin Rzekuń i Troszyn, na które Powiat Ostrołęcki otrzymał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

 Program  budowy 100 obwodnic na lata 2020-30 wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

 

 Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.
Dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania dopiero się rozpoczną.

Na Mazowszu program obejmie następujące inwestycje:

- obwodnica Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60,
- obwodnica Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79,
- obwodnica Łącka w ciągu drogi krajowej nr 60,
- obwodnica Ostrołęki w ciągu drogi krajowej nr 53,
- obwodnica Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 57 i 61,
- obwodnica Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 63,
- obwodnica Skaryszewa w ciągu drogi krajowej nr 9,
- obwodnica Sokołowa Podlaskiego w ciągu dróg krajowych nr 62 i 63,
- obwodnica Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79.

Fot. gov.pl

 

  • data: 2020-02-11

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 321112 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki