Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Poniedziałek 21 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

O stanie finansów samorządowych na seminarium w Senacie

„Stan finansów samorządowych – diagnoza i wyzwania” - to tytuł seminarium zorganizowanego przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wspólnie ze Związkiem Miast Polskich, w którym 2 marca uczestniczył w Senacie starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł.

Jak zauważył przewodniczący komisji samorządu, senator Zygmunt Frankiewicz, chodziło przede wszystkim o przedstawienie „twardych” danych dotyczących finansów samorządowych, ponieważ w przestrzeni medialnej pojawia się wiele komentarzy na ten temat, często jednak rozmijających się z faktami. Ocenił, że w okresie koniunktury samorządy mają coraz mniej pieniędzy przy rosnących systematycznie kosztach. Twarde dane potwierdzają, że sytuacja jest bardzo poważna, gdyż spadają dochody samorządu terytorialnego.

W porównaniu do dochodów ze stycznia 2020 r. z dochodami ze stycznia 2019 r. nastąpił prawie 2-procentowy spadek z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, podczas gdy w 2019 r. odnotowano wzrost dochodów o prawie 14%. Jednocześnie rosną koszty wszelkich zadań, związane m.in. ze wzrostem płacy minimalnej czy droższą energią elektryczną. Dlatego, w ocenie senatora Zygmunta Frankiewicza, konieczne jest nawiązanie rzeczywistego dialogu między rządem i samorządem.

Jak wynika z raportu o stanie jednostek samorządu terytorialnego przedstawionego przez sekretarza Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzeja Porawskiego, w latach 2015–18 koszty ponoszone przez samorząd wzrosły o 19,16 mld zł, podczas gdy ich dochody z PIT i CIT wzrosły o 15,43 mld zł. Dochody własne i subwencja oświatowa rosną dużo wolniej niż wydatki jst, pogłębia się systematycznie luka finansowa w oświacie, a samorządy na realizację swoich zadań zmuszane są dopłacać coraz więcej ze środków własnych. Podstawowe postulaty samorządowców dotyczą zrekompensowania ubytków we wpływach jst z udziałów w podatku PIT i zwiększenia wydatków budżetu państwa na edukację i ochronę zdrowia, tak, aby zmniejszyć obciążenie społeczności lokalnych skutkami rosnącego niedoszacowania części oświatowej subwencji ogólnej oraz zbyt niskich składek na ubezpieczenia zdrowotne. Należy również w pełni pokrywać koszty realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej oraz przestrzegać zasady przekazywania wystarczających środków na nowe zadania.

Źródło: senat.gov.pl

  • data: 2020-03-06

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 335309 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki