Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 27 Października 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Koronawirus głównym tematem Powiatowego Sztabu Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W Starostwie Powiatowym 12 marca odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Głównym jego tematem była pandemia koronawirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę COVID-19 w Polsce. W posiedzeniu uczestniczył starosta ostrołęcki, który zespołowi przewodniczy, jak również szefowie służb mundurowych: policji – nadkom. Krzysztof Szymański, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce st. bryg. Jarosław Wilga, wojska – ppłk. Dariusz Zdrojewski, szef WKU w Ostrołęce, wicedyrektor ostrołęckiego szpitala – Ryszard Sidorzak, kierownik Delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia w Ostrołęce –Grażyna Duszak, Sylwia Nakielska – kierownik sekcji epidemiologii ostrołęckiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowy Lekarz Weterynarii- Józef Białowąs, burmistrz Myszyńca i wójtowie gmin z powiatu, przedstawiciel wojewody, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Grabowski, sekretarz miasta Ostrołęka Aneta Gutowska-Grucelska.

Na początek starosta przekazał informacje ze spotkania samorządowców u wojewody, które zostało zwołane dzień wcześniej, na 11 marca, a poświęcone także koronawirusowi.

 

Policja wspomaga w procedurze kwarantanny

- Stanęliśmy w sytuacji podwyższonego ryzyka -  mówiła Sylwia Nakielska, kierownik sekcji epidemiologii ostrołęckiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przedstawiając bieżącą sytuację w powiecie.  - Nadzorem epidemiologicznym, który oznacza telefoniczne monitorowanie przez 24 godziny na dobę,  mamy objęte osoby, które wróciły z miejsc „czerwonych”, czyli alertowych: Włochy, Francja, Niemcy. Mieliśmy też osoby, który powracały z Singapuru, Malty, Egiptu. Wszystkie są lub były objęte nadzorem - podkreśliła. - Nadzór jest 14-dniowy. Nie jest to tzw. kwarantanna domowa z wydaniem decyzji nakazowej.  Taką decyzję, z terminem natychmiastowego wykonania,  wydajemy w sytuacji,  kiedy mamy podejrzenie zakażenia koronawirusem i kontaktu z osobą z podejrzeniem zakażenia lub z osobą chorą.  Wówczas jesteśmy wspomagani w procedurze przez policję - zaznaczyła. Policja sprawdzi czy takie osoby pozostają w kwarantannie domowej. Jak podkreśliła, - nie mają prawa w ciągu 14 dni wyjść z domu.

Reszta osób z kontaktu z osobą objętą zasądzoną kwarantanną domową, pozostaje w nadzorze epidemiologicznym.

- W przypadku personelu medycznego, mamy już możliwość wykonać  badanie na koronawirusa poza procedurą, tak, aby nie wyłączać ich z pracy. Nikomu więcej. Tylko osoby z bezpośredniego narażenia, które muszą być w gotowości do wykonywania działań medycznych - powtórzyła. Pozostają w domach do momentu uzyskania wyniku ujemnego, który uzyskujemy obecnie po 18 godzinach.  Wcześniej sytuacja była trudniejsza, bo pierwsze wyniki otrzymywaliśmy dopiero po około 100 godzinach.

 

Orężem środki dezynfekujące

Sylwia Nakielska podkreśliła: - Sytuacja jest nowa dla wszystkich, w tym wirusologów, epidemiologów i mikrobiologów. Nie znamy jeszcze sytuacji działania koronawirusa, bo jest to koronawirus beta, który przenosi się ze zwierząt na ludzi. Nie jest to koronawirua alfa, który krąży w społeczeństwach i wywołuje zwykłe przeziębienia. Mówimy o wirusie otoczkowym, który jest wrażliwy na wszystkie możliwe środki dezynfekcyjne, a przede wszystkim na alkohol co najmniej 60- procentowy. Zatem środki dezynfekcyjne są naszym orężem, dzięki któremu możemy przyblokować dynamikę wzrostu zachorowań w Polsce. Myślę, że to dobry moment, żeby nasze społeczeństwo nauczyło się właściwie przestrzegać zasad higieny

 

Inspekcja sanitarna jest skoordynowana pod telefonem alarmowym. - Wiemy co mamy robić. Tak samo wie to zespół ds. zakażeń oraz dyrektorzy szpitali zakaźnych. W sytuacji zabezpieczenia ludzi będziemy współpracować z policją, strażą pożarną - zapewniła Sylwia Nakielska.

Powiat Ostrołęcki współdziała z miastem Ostrołęką w przypadku potrzeby wyznaczenia większej liczby miejsc dla liczby ludzi objętych kwarantanną. Taki wskazanymi obiektami są: bursa i internaty szkolne.

- Proszę państwa dziś zdajemy egzamin z człowieczeństwa i społecznego reagowania. Musimy się wszyscy zjednoczyć w sytuacji bardzo trudnej i trudno stworzyć sztampowy model działania. Każdy kraj działa w tym zakresie  inaczej. Służby inspekcyjne pracują w tej chwili  24 godziny na dobę. Dysponuję 4 epidemiologami, którzy są non stop pod telefonem, odpowiadają ludziom - referowała Sylwia Nakielska. - Odbieram telefon o każdej porze dnia i nocy, ponieważ są to sytuacje alertowe.

- Wirus przechodzi  z człowieka na człowieka i nabiera mocy. Nie wiemy czy w którymś momencie nie stanie się jeszcze bardziej zjadliwy. Jesteśmy w fazie oczekiwania. Niestety, widzę trochę nonszalancji w naszym społeczeństwie, choć przyznaję, że jest też wiele osób świadomych zagrożenia. Ta nonszalancja musi się skończyć. Wszyscy jesteśmy w zagrożeniu i w tej chwili mamy odpowiedzialność społeczną. Posiadamy informację o osobach, które są pod nadzorem epidemiologicznym. W kwarantannie domowej niesubordynowanych będzie dyscyplinować policja - zaznaczyła kierownik  sekcji epidemiologii ostrołęckiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jednocześnie dodała: - Nie mamy szczepionki na koronawirusa i ona się szybko nie pojawi. Nieszczęśliwie stało się że zagrożenie koronawirusem zbiegło się z grypą sezonową. -  Musimy powstrzymać panikę i zachować spokój.

Ważne: czytamy  i słuchamy tylko informacje sprawdzone.

Pod jaki numer dzwonić, gdzie szukać informacji

W  godz. 7.30 do 15.05 – numer  inspekcji sanitarnej 29 769 14 73 – bezpośrednio na biurka epidemiologów ostrołęckich.

Telefon alarmowy: 604 754 201

 

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz na oficjalnej stronie rządowej:

https://gis.gov.pl/

https://www.gov.pl/web/zdrowie

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii, Józef Białowąs na spotkaniu mówił:

Wirus jest bardzo zaraźliwy, jego przenoszenie jest dynamiczne i szybkie.  Na szczęście jest słabo zjadliwy, ale zmienia się poprzez pasażowanie. Istnieje podejrzenie, że wirus został przeniesiony przez nietoperze, które są ssakami. Natomiast dziś nie mamy stwierdzonych zachorowań u zwierząt, i to jest ta dobra wiadomość. W ostatnich dwóch dniach rozmawiałem z prezesami największych firm produkujących  żywność na terenie powiatu. Skontrolowaliśmy je.  Produkujemy żywność bezpieczną, nie istnieje w tym aspekcie  żadne zagrożenie. Apeluję też o zmianę naszych kulturowych zachowań – czyli o nie podawanie rąk na przywitanie. Ponadto w dużych skupiskach ludzi prosiłem o wprowadzenie czytania temperatury ciała, ponieważ jest to jeden z szybkich tekstów jeżeli chodzi o stwierdzenie zakażenia.

 

 

Bezwzględny zakaz odwiedzin w szpitalu, odwołane planowe zabiegi

 

Głos na spotkaniu zabrał także Ryszard Sidorzak, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych ostrołęckiego szpitala.

- Od 12 marca zmieniamy specyfikę pracy szpitala. Kilka dodatkowych oddziałów zostanie  adaptowanych pod przyszłe potrzeby oddziału zakaźnego.  Systematyczność pracy naszego  oddziału zakaźnego, przy wyczulonym nadzorze sanepidu, spowodowała, że tylko dopinamy pewne procedury.

Wprowadzamy bezwzględny zakaz odwiedzin w szpitalu. Mimo że zakaz odwiedzin obowiązuje od końca lutego, to jednak w naszym społeczeństwie trudno go było wyegzekwować. Zamykamy wszystkie wejścia. Nastąpi wzmożony nadzór ochrony i na pewno nie będą do środka wpuszczane osoby z zewnątrz. Ponadto bardzo wyraźnie oznakujemy izbę przyjęć oddziału zakaźnego. Na oddziale zakaźnym zabezpieczonych jest obecnie 17 odizolowanych łóżek. Przygotowujemy kolejne miejsca i sale dla chorych. Od 12 marca wstrzymane są zabiegi planowane, będą wykonywane tylko zabiegi ratujące życie. Lekarze otrzymali dyspozycje, by poinformować pacjentów o przesunięciach terminów planowanych zabiegów.

 

Komendant Miejski Policji w Ostrołęce  nadkom. Krzysztof Szymański poinformował, że w każdym radiowozie znajduje się  zestaw ochronny przed koronawirusem, na bieżąco środki te będą  uzupełniane.

Policja apeluje  o poważne potraktowanie interwencji, do których wzywani są policjanci. Nie angażowanie służb mundurowych bez wyraźnej potrzeby. 

Z lekarzem rodzinnym przez telefon

Grażyna Duszak, kierownik Delegatury Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Ostrołęce  poinformowała, że podstawowe informacje nt. zakażenia koronawirusem  i sposób działania znajdują się także na stronie Mazowieckiego Oddziału Wojwódzkiego NFZ. Ponadto NFZ uruchomił infolinię: 800-190-590.

- Wdrożyliśmy we współpracy z wojewodą szeroką kampanię informacyjną, obejmowałam ona  wszystkie placówki Podstawowej Opieki  Zdrowotnej w województwie, przychodnie lekarzy rodzinnych na naszym terenie, jak również wszystkie apteki.

Wszystkie placówki otrzymują komunikaty ze schematami postępowania, opracowane z porozumieniu z inspekcją sanitarną.

Oprócz tego wysłaliśmy komunikaty przypominające o możliwości udzielenia teleporady, zarówno do lekarzy rodzinnych jak i lekarzy specjalistów. 

- Jeśli pacjent nie ma bezwzględnej potrzeby bezpośredniego kontaktu z lekarzem, każdy lekarz rodzinny udziela porady przez telefon. Ma możliwość rozliczenia i sprawozdania tego świadczenia. Pacjent może w ten sposób uzyskać przedłużenie recepty na lekarstwa, na kontynuowanie leczenia, można w ten sposób  uzyskać zlecenie na wyroby medyczne i nie ma potrzeby potwierdzenia  go przychodząc do oddziału  NFZ. Lekarz może  wystawić, po wywiadzie epidemiologicznym,  zwolnienie lekarskie. Zachęcam do takiego kontaktu z lekarzem.

Jeśli jednak lekarz uzna, że pacjent wymaga  bezpośredniego kontaktu, na pewno zostanie umówiona wizyta. Każda przychodnia może tak zorganizować sobie pracę, aby uniknąć w poczekalni zgromadzenia kilkudziesięciu osób.

Kierownik ponadto przypomniała, że w delegaturze NFZ mamy możliwość załatwienia  spraw za pośrednictwem poczty elektronicznej – np. w ten sposób możemy złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ.

 

W urzędach inaczej niż dotychczas

Samorządowcy obecni na posiedzeniu, m.in. wójt gm. Kadzidło Dariusz Łukaszewski, sekretarz gm. Goworowo Antoni Mulawka,  burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk mówili  o środkach ostrożności, które już podjęli w urzędach, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Mianowicie zwrócili się do mieszkańców, by przychodzili do urzędu załatwić tylko nie cierpiące zwłoki sprawy. Urzędy to również obszary o realnym zagrożeniu zakażeniem, zwłaszcza w tych przypadkach, gdzie skupiają dużo ludzi i przychodzą tam osoby wracające zza granicy.

Samorządowcy zachęcali do korzystania z innych form kontaktu z urzędnikami – za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonów.

- Nie chodzi o to, że urząd nie lubi mieszkańców, ale o wspólną odpowiedzialność za nasze zdrowie - mówił starosta Stanisław Kubeł. - Nie możemy zupełnie zamknąć urzędów dla interesantów.  Musimy jednak  szukać takich  rozwiązań, by unikać tworzenia się grup. Umawiać interesantów na konkretne godziny.

Tu przeczytasz o zmianach w funkcjonowaniu Starostwa i jednostek mu podległych:

https://www.powiatostrolecki.pl/109,aktualnosci?tresc=10858

- Musimy apelować o bezwzględne przestrzeganie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz służb – dopowiedział  Krzysztof Żebrowski, sekretarz gm. Rzekuń. – Prawdopodobnie spotkamy się z tym, że 50 proc. naszych pracowników z różnych powodów nie będzie świadczyło pracy. Część zarazi się koronawirusem, bo spotka się z nim w obsłudze petentów. Potwierdzam – są nieodpowiedzialni ludzie, którzy przychodzą do urzędu. Przygotowywany jak widzimy jest scenariusz rozwojowy i musimy być na to gotowi.

Potraktujmy kwarantannę poważnie

Wójtowie  zwrócili się także za pośrednictwem komendanta Krzysztofa  Szymańskiego do policji, o reagowanie służb mundurowych w sytuacjach, kiedy gromadzi się młodzież. – Należy młodym ludziom zwracać uwagę, że to jednak jest czas kwarantanny - mówili. - To nie jest też czas na organizowanie dyskotek i imprez towarzyskich, czy to w lokalach czy domówek. Takie sytuacje są skrajnie nieodpowiedzialne i mogą niepotrzebnie narazić wiele osób.

O organizację targowisk pytała starostę burmistrz Myszyńca.

- Na spotkaniu z wojewodą nie padło definitywne rozstrzygnięcie. W tym przypadku gmina jest organizatorem i decyduje. Czy zamykać? Nie wiem, dużo ludzi tam zaopatruje się w artykuły spożywcze i nie tylko. Apelować – do tych osób, które targowiska traktują rozrywkowo, by zaprzestali takich zachowań.

Wójt gminy Czarnia, Marek Piórkowski pytał:

- Co mają robić rodziny, których członkowie wracają, bądź planują powrót zza granicy. Zbliżają się przecież święta wielkanocne. Gdzie mają się zgłaszać takie osoby, jak reagować?

- To są jedne z głównych pytań w naszych telefonach alarmowych. Osoby które wracają z Włoch, Francji, Niemiec powinny zgłosić się do nas TELEFONICZNIE – zostaną objęte  nadzorem epidemiologicznym. Zarówno z inspekcją sanitarną, z NFZ-em, z lekarzami rodzinnymi, jak i oddziałem zakaźnym – kontaktujemy się wyłącznie telefonicznie. My również, gdy obejmujemy takich pacjentów nadzorem i nie widzimy konieczności nadania im decyzji kwarantannowej, w taki sposób się kontaktujemy. Najlepiej, żeby jednak przez 14 dni nie wychodziły z domu. Rozumiemy, że cała rodzina musi jakoś funkcjonować – członkowie rodzin minimalizują zatem kontakty w swoich zakładach pracy, jeśli mogą - pracują zdalnie. W zagrożeniach zdrowia i życia pracodawcy z mocy ustawy o chorobach zakaźnych mogą dać dodatkowy, płatny urlop. Gdyby w ciągu tych 14 dni osoby powracające z tych miejsc wygenerowały jakieś problemy zdrowotne – gorączka, kaszel, duszność dzwonią natychmiast do nas, organizujemy transport karetką do oddziału zakaźnego.

- Co z opieką seniorów nad dziećmi  w sytuacji, kiedy szkoły i przedszkola zostały zamknięte? Wiadomo, że najczęściej to babcia lub dziadek ją sprawują w sytuacji kiedy rodzice pracują. Czy ograniczyć ten kontakt? - pytał wójt Piórkowski.

- Przy koronawirusie najbardziej zagrożoną grupą są osoby powyżej 65 r. ż i osoby, które mają osłabiony układ odpornościowy – z nowotworami, z chorobami kardiologicznymi, osoby po operacjach, wieloletni palacze, osoby z POChP. Dzieci, jeśli zachorują, przechodzą poronnie, nawet nie wiadomo, że one są chore. Mogą być chwilowo nosicielami i w tej sytuacji mogą być zagrożeniem dla osób starszych.  Społecznie na dzień dzisiejszy zabezpieczamy najbardziej zagrożone grupy. Nie chcemy dopuścić do ogromnej epidemii u nas. Ograniczając dostęp człowieka do człowieka, minimalizujemy skutki. Pamiętajmy - działamy niejako w sytuacji wojny – Sylwia Nakielska.

Także wojsko zadeklarowało pomoc w działaniach policji, w zabezpieczeniach budynków, ochronnych.

Odwołane są wszystkie koncerty, imprezy, zostały zamknięte szkoły, przedszkola, ośrodki kultury, kina, teatry. Pamiętajmy, że także kluby dyskoteki, sale zabaw są miejscami o dużym ryzyku zakażenia. Powstrzymajmy się w okresie społecznej kwarantanny od bywania w takich miejscach, od organizowania urodzin, prywatek. A także od wizyt w galeriach handlowych, jeśli nie ma potrzeby zakupów spożywczych.

  • data: 2020-03-13

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 348060 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki