Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Środa 5 Sierpnia 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Warsztaty lepienia wotywnych "byśków"

Kurpiowskie Bractwo Bartne pragnie zaprosić mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego do udziału w programie wydarzeń związanych ze świętem Przemienienia Pańskiego - 6 sierpnia. Głównym punktem programu będą warsztaty lepienia wotywnych figur woskowych – tzw. „byśków". 

Wydarzenie odbywać się będzie na placu przy kościele w Brodowych Łąkach.


Tradycja woskowych figurek wotywnych ma na Kurpiach długą historię. Ważnym świętem, podczas którego takie figury z wosku zabiera się do kościoła jako wotum przebłagalne, aby z nim trzykrotnie obejść wokół ołtarza, jest święto Przemienienia Pańskiego obchodzone właśnie 6 sierpnia.

Program:
- od 8:00 do 14:00 - możliwość kupienia wyrobów pszczelarskich (miód pszczeli, świece z wosku pszczelego) oraz wyrobów z bursztynu pozyskanego na Kurpiach;
- 9:00; 10:15; 12:00 - msze święte;
- około godz. 13:00 (po mszy świętej i procesji) do 14:00 pokaz lepienia "byśków" i wchodzenia na drzewo bartne za pomocą "leziwa"; krótkie omówienie historii tradycji bartniczej na Kurpiach;
- po warsztatach przeniesiemy się nad rzekę Omulew, gdzie będzie można spróbować swoich sił w pływaniu czółnem kurpiowskim. Wieczorem będzie można ogrzać się przy ognisku.

Do włączenia się w lokalne obchody święta Przemienienia Pańskiego zapraszają: ks. Jerzy Ciak, Proboszcz Parafii w Brodowych Łąkach oraz Janusz Marzewski, Starosta Kurpiowskiego Bractwa Bartnego.


Ważne informacje
Warsztaty odbędą się na świeżym powietrzu (na placu przy kościele w Brodowych Łąkach). W celu przeciwdziałania i zapobiegania COVID-19 organizatorzy proszą uczestników wydarzenia o przestrzeganie następujących zasad sanitarnych i porządkowych:
- przed rozpoczęciem udziału w warsztatach uczestnicy zobowiązani są do zdezynfekowania rąk przy pomocy płynów dezynfekujących, które będą zapewnione na miejscu;
- uczestnicy zobowiązani są do zachowania bezpiecznej odległości od pozostałych osób;
- maseczki ochronne lub przyłbice uczestnicy zobowiązani są zapewnić sobie we własnym zakresie;
- osoby przebywające na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym oraz osoby, u których występują objawy infekcji proszone są o powstrzymanie się od udziału.

Zapraszamy też do dołączania do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/329642968074530/

  • data: 2020-07-31

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 318987 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki