Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 25 Maja 2019

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Odblask to nie obciach

"Odblask to nie obciach" - pod takim hasłem w środę 16 sierpnia została zainaugurowana w Ostrołęce akcja , której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wzrost świadomości związanej z byciem widocznym na drodze oraz promocję używania elementów odblaskowych wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Widocznym elementem kampanii jest miejski autobus, oklejony hasłem przewodnim akcji.

A polegać ona będzie głównie na promowaniu noszenia odblasków - m.in. w szkołach i przedszkolach poprzez prezentację "magicznej tuby". To właśnie "urządzenie" pokazał podczas inauguracji "Odblask to nie obciach" pomysłodawca i organizator akcji Sławomir Piotrowski z nieformalnej grupy "Sławek i przyjaciele".

Tuby trafiły w ręce partnerów kampanii. Będą wykorzystywane przy okazji różnego rodzaju spotkań i imprez. W bardzo prosty i przy tym sugestywny sposób pokazują różnicę jak po zmierzchu widoczna jest osoba z odblaskami lub bez nich.

- Bezpieczeństwo jest pojęciem wirtualnym i czymś „nienamacalnym”. Bardzo często słyszymy, że „nas to nie dotyczy” lub „nam się takie rzeczy nie przytrafią”. Ale czy tak jest naprawdę? Statystyki mówią coś innego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdego dnia na polskich drogach ginie ok. 10 osób, z czego 4 to piesi i rowerzyści, często nieoznakowani. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Piesi, rowerzyści, motocykliści i kierowcy samochodów – wszyscy w takiej czy innej formie korzystamy z dróg i jesteśmy ich użytkownikami. I każda z tych grup ma w pewnym sensie wpływ na inną. Edukując najmłodszych mamy wielką szansę nauczyć ich prawidłowych wzorców zachowań, które później „zabiorą” ze sobą najpierw na rowery a potem do samochodów. Czy będą to te dobre, czy złe zależy również od nas - mówił Sławomir Piotrowski.

O tym, że MZK zawsze chętnie wspiera kampanie promujące bezpieczeństwo na drogach mówiła Edyta Korytkowska z MZK w Ostrołęce. Przypominając przy tym, że "Odblask to nie obciach" nie jest  akcją jednorazową, ale całoroczną.

-  Mam nadzieję, że w przyszłym roku nie tylko podpiszemy umowę, która ją przedłuży, ale że dołączą kolejni sponsorzy i partnerzy i na ulice Ostrołęki wyjedzie drugi autobus promujący tę kampanię.

A o tym, że nie tylko dzieci należy edukować mówił z kolei Andrzej Dziadak z KMP w Ostrołęce.

- Oczywiście dzieci też, po to, by wiedza, którą im zaszczepimy mogła procentować w przyszłości. Statystyki są nieubłagalne i 99 proc. ofiar na drogach poprzez nieużywanie elementów odblaskowych to dorośli. I na ogół nie są to drogi w mieście, ale poza miastami, nieoświetlone. Zmotoryzowani uczestnicy ruchu drogowego nie mają szansy dostrzec, albo dostrzegają bardzo późno pieszego, czy rowerzystę, który porusza się bez odblasków, często też ubrany w ciemną odzież. Nie zawsze kierowca zdąży zareagować, dlatego też pracujemy z dorosłymi. Liczymy, że jak najwięcej osób przyjmie te dobre praktyki i zacznie używać odblasków. A to na pewno da wymierne efekty.

 

Partnerami akcji są m.in.:

- Urząd Miasta Ostrołęki

- Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

- Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce

- Komenda Miejska Policji w Ostrołęce

- Straż Miejska w Ostrołęce

- Nikko Sushi

- Forma5Club

- Tettsui Security

- Galeria Bursztynowa

- MJ Projekt

- Piekarnia Kurpiowska Serafin

- Mróz Inżynieria

- Prospreco Polska

- Kwiaciarnia „Ewa”

- Oldar

- Englishtop

- Max-Pro

- Agencja Reklamowa 2er

 

drukuj (Odblask to nie obciach)

  • data: 2017-08-16

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 182110 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki