Kalendarz

Poniedziałek 19 Marca 2018

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Kurpie dla niepodległości

Kurpie dla niepodległości - pod takim hasłem w Zespole Szkół Powiatowych w Łysych odbyło się spotkanie patriotyczne w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Jego organizatorami był ZSP a także Stowarzyszenie Strzelców Kurpiowskich w Durlasach.

- Dziś wolność, niepodległość  jest dla nas taka oczywista, normalna, taka zwyczajna, a nie zawsze tak było  - mówił dyrektor zespołu szkół Dariusz Ptak. - Z reguły święto niepodległości kojarzy nam się z wielkimi nazwiskami: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski. Ale przecież  historię tworzyli również inni ludzie, tacy, o których być może dziś nie pamiętamy. Wśród nich są nasi pradziadkowie, dziadkowie i stąd pomysł dzisiejszej uroczystości. Mieszkańcy naszej ziemi, Kurpie, również przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

I to właśnie było głównym tematem wystąpienia prezesa Stowarzyszenia, Janusza Marzewskiego, który opowiedział  zarówno o walkach, które toczyły się na terenie Kurpiowszczyzny i okolic, ofiarnej drodze do niepodległości, jak również o tym gdzie wojenny los rzucił mieszkańców.

- Kurpie zawsze dawali się poznać jako naród lojalny, bitny, honorowy, oddany swojej ojczyźnie  - przypomniał wicestarosta Krzysztof Parzychowski. - I swoją krwią wywalczył niepodległość.

Wśród gości spotkania był także wójt gminy Łyse Jerzy Ksepka, ksiądz proboszcz miejscowej parafii, radny powiatowy Stanisław Lipka, Michał Giers, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce.

Gościem honorowym uroczystości była Danuta Waśko, córka żołnierza 33. Pułku Piechoty im. Strzelców Kurpiowskich.  Opowiedziała o swoim ojcu, Henryku Wiciku, o swojej rodzinie i tradycjach wojskowych  w niej podtrzymywanych i przekazywanych kolejnym pokoleniom. Razem z nią na spotkaniu obecny był  niezwykły instrument - akordeon podarowany 33. Pułkowi przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Instrument liczy ponad 80 lat, przez pół wieku był w rodzinie p. Danuty.  Uratowany z wojennej pożogi przez kaprala Wicika. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Północnego-Mazowsza w Łomży, któremu został przez rodzinę podarowany. Wciąż jest sprawny, co udowodniła Danuta Waśko, akompaniując na nim podczas wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

  • data: 2017-11-10

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 100757 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby
w godzinach: 8:00 - 16:00
(od pn do pt)