Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 26 Maja 2018

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Pierwszy komiks o historii Kurpii - "Jak Kurpie ze Szwedami wojowali"

"Jak Kurpie ze Szwedami wojowali. Bój na Kopańskim Moście" - to pierwszy komiks o historii Kurpi. Wydał go pochodzący z Kadzidła Ryszard Lemański, na co dzień podoficer wojsk rakietowych w jednostce w Sochaczewie.

- Kurpiami, zwłaszcza historią tego regionu, tak naprawdę zainteresowałem się dopiero jak się stąd wyprowadziłem. Teraz staram się dowiedzieć na ten temat jak najwięcej. Dużo czytam, wyszykuję różne publikacje na temat Kurpiowszczyzny.

Choć w przypadku swojej książki Lemański przyznaje, że podstawowym źródłem było to, co napisał Adam Chętnik. Komiks oparty jest bowiem na podstawie części poematu Chętnika "Jak Kurpie ze Szwedami wojowali", którego przedruk w wydawnictwie także znajdziemy. Autor uzyskał na to zgodę spadkobierców profesora, etnografa, miłośnika i badacza kultury kurpiowskiej. Innych publikacji na temat przebiegu bitwy na Kopańskim Moście właściwie nie ma. A przynajmniej nie w języku polskim. Autor znalazł wprawdzie dzienniki dowódcy armii szwedzkiej, wydane jednak w jego ojczystym  języku, które na własną rękę, przy pomocy translatora, tłumaczył.

 

"W czasie Trzeciej Wojny Północnej w styczniu 1708 roku miała miejsce bitwa pod Kopańskim Mostem, zapamiętana jako starcie narodu kurpiowskiego ze Szwedami. Kurpie w owym czasie bronili swojej "małej ojczyzny", jak zwykli nazywać Puszczę Kurpiowską jej mieszkańcy" . W lokalnej tradycji przetrwały wspomnienia sławiące bohaterskich Kurpiów, pomimo faktu, że ówczesna źródła pisane ich przemilczały. Dlatego ważne jest, by pielęgnować pamięć o obrońcach Puszczy Kurpiowskiej, ponieważ historia ich oporu przeciw Szwedom wpisała się w dzieje walki wyzwoleńczej, prowadzonej przez bohaterów powstań narodowych w latach późniejszych" - pisze autor we wstępie.  

Ryszard Lemański jest pomysłodawcą i wydawcą komiksu, zaś  autorem rysunków - Rafał Zawadzki.

Praca nad powstaniem komiksu trwała kilka miesięcy. Ryszard Lemański ogłosił konkurs na rysownika. Choć ten, który ostatecznie wykonał ilustracje - Rafał Zawadzki, w nim nie uczestniczył.  - Znalazłem go na własną rękę - zdradza Lemański. A to dlatego, że nadesłane prace konkursowe nie przypadły mu do gustu. Co ciekawe, panowie nigdy osobiście się nie spotkali. Prowadzili korespondencję pocztą elektroniczną. - Wysyłałem przykładowe zdjęcia niektórych postaci, kurpiowskich figurek, elementów Kurpiowszczyzny. Ilustracje były korygowane aż do momentu,  w którym byłem w pełni zadowolony z efektu.

Z kolei w warstwie tekstowej zmiany były bardzo niewielkie.

Komiks został także sfinansowany w całości przez jego autora. - Próbowałem rozmawiać z niektórymi instytucjami. Ja jednak jestem żołnierzem zawodowym. Zadaniowo podszedłem do tematu. A że nie wszystkie moje warunki zostały przyjęte, dlatego wolałem wydać go sam, tak jak ja chciałem. Część środków pochodziło z poradnika, który wydałem dla wojska. Nie było to tanie, ale uważam, że było warto - mówi autor, który nie ukrywa, że ma już w głowie pomysł na kolejną książkę.

 

Trzeba przyznać, że to naprawdę  bardzo ładnie wydany album - w twardej oprawie, na kredowym papierze. Publikacja licząca 60 stron, z profesjonalnym historycznym wstępem o kulisach wydarzeń dziejących się na tle Kurpi w XVIII wieku i w okresie III Wojny Północnej.

 

Komiks można kupić w Związku Kurpiów w Ostrołęce, bezpośrednio u autora - profil znajdziemy na Fb: https://www.facebook.com/Jak.Kurpie.ze.Szwedami.wojowali, w księgarniach internetowych, w ostrołęckich księgarniach.

 

  • data: 2017-12-29

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Wybór języka

KalendariumZamówienia publiczne

dowiedz się więcej

Bannery

  • Togatus
  • kele
  • wrotamazowsza
  • -

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 110928 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby
w godzinach: 8:00 - 16:00
(od pn do pt)