Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 17 Lipca 2018

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Konfederacja Barska na uroczystej sesji Rady Powiatu

 

Wyjątkowy charakter i oprawę miała ostatnia sesja Rady Powiatu. Połączona była bowiem z konferencją poświęconą Konfederacji Barskiej, której 250. rocznica przypadła w tym roku na ostatni dzień lutego. Uroczystości, zorganizowane przez Powiat Ostrołęcki, wspólnie z parafią Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce,  Stowarzyszeniem Strzelców Kurpiowskich i Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce  wpisują się rocznicowe obchody tego ważnego w historii Polski wydarzenia. Sejm RP uchwalił bowiem  2018  rokiem Konfederacji Barskiej.

Z uwagi na ten uroczysty charakter sesji, nie odbyła się ona w sali konferencyjnej starostwa, lecz w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Wcześniej, przed rozpoczęciem obrad, w kościele farnym została odprawiona msza św., podczas której homilię wygłosił o. Grzegorz Andrzej Malec, sekretarz prowincji  i radny prowincjonalny Kurii Warszawskiej Zakonu Karmelitów Bosych.

Na dziedzińcu muzeum uczestnicy sesji mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu i Konfederacji Barskiej. Można  ją jeszcze oglądać do 9 marca. Obrady rady otworzył jej przewodniczący, Krzysztof Mróz. Następnie głos oddał prelegentom konferencji, którzy wprowadzili radnych i gości w jej tematykę, przedstawioną w bardzo różnych aspektach. I tak starosta Stanisław Kubeł mówił o Konfederacji Barskiej jako o pierwszym polskim zrywie niepodległościowym. Dr Maciej Kordas wygłosił referat pt.: „Kazimierz Pułaski i konfederaci barscy pod Jasną Górą na obrazie Juliusza Kossaka”, zaś Karol Kucharski „Na piedestale. Konteksty pielęgnowania pamięci o Kazimierzu Pułaskim na przykładzie poświęconych mu pomników”. Obaj panowie są związani z   Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce. O Konfederacji Barskiej na ziemiach ostrołęckiej i łomżyńskiej mówił Janusz Marzewski, prezes Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich.

 Zamknięciem tej części sesji był koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrołęce.

Tu obejrzysz film:

https://youtu.be/EJJpi70wq6o

i tu:

https://youtu.be/GKCnJ2fnGfU

oraz tu:

https://youtu.be/RpKvXx_IQFs

Jednym z gości środowej sesji był starosta mrągowski Antoni Karaś, który przyjechał z zaproszeniem do partnerskiej współpracy między oboma powiatami.

- 35 proc. mieszkańców mojego powiatu ma korzenie kurpiowskie. W ubiegłym roku po raz pierwszy odbył się u nas Festiwal Kultury Kurpiowskiej. Cieszył się dużym zainteresowaniem. Obecny na nim był mój przyjaciel, Stanisław Kubeł. Nasze powiaty sąsiadują ze sobą. Mamy dla was wiele atrakcji. Powiat mrągowski to lasy i jeziora. Mamy najwięcej jezior w woj. warmińsko-mazurskim, 86. Mamy też największą bazę hotelową w województwie. W ubiegłym roku skorzystało z niej ponad 750 tys. gości. Nasz powiat zatem to bastion turystyki, ale także życia kulturalnego. Możemy zaproponować waszym dzieciom i młodzieży spędzenie wakacji u nas, bo mamy przygotowaną doskonałą bazę do tego. Jako jedyni w Polsce posiadamy szkołę mistrzostwa sportowego w zakresie żeglarstwa, surfingu - zachęcał starosta Karaś.  I dodał: - Mamy w tym roku 200-lecie powiatu mrągowskiego i myślę, że dobrym pomysłem byłoby zawarcie takiej umowy partnerskiej jeszcze przed tym wydarzeniem.

Radni zajęli się także  dwoma merytorycznymi punktami z zaplanowanego porządku obrad. Zdecydowali o przystąpieniu powiatu ostrołęckiego do programu realizowanego pod nazwą „Stop wykluczeniu w ramach RPO WM 2014 – 2020” oraz o zmianach w programie inwestycyjnym  dla miasta Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego w zakresie zadań przewidzianych do realizacji na terenie Powiatu Ostrołęckiego.

 

  • data: 2018-02-28

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Wybór języka

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie


Zamówienia publiczne

dowiedz się więcej

Bannery

  • Togatus
  • kele
  • wrotamazowsza
  • Pożyczki Mazowieckie

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 117184 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby
w godzinach: 8:00 - 16:00
(od pn do pt)