Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 17 Lipca 2018

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Myszyńcu i Ostrołęce

Przy pomniku ofiar represji okresu hitlerowskiego i stalinowskiego w Myszyńcu  odbyły się 1 marca uroczystości z okazji Narodowego  Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Uczestniczyli w nich starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, wicestarosta Krzysztof Parzychowski, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Mróz a także  radni powiatowi.

W obecności pocztów sztandarowych, członków grup rekonstrukcyjnych oraz służb mundurowych przedstawiciele samorządu Myszyńca oraz powiatu ostrołęckiego, złożyli kwiaty i wieńce. Wcześniej odczytano apel pamięci,  po nim została oddana salwa honorowa.
Burmistrz Myszyńca, Bogdan Glinka mówił konieczności upamiętnienia ofiar - zarówno walk z okresu I i II wojny światowej, jak i późniejszych, z komunistycznym okupantem. Wspomniał, że Myszyniec włącza się właśnie w narodowe obchody  setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uroczystościami upamiętniającymi Żołnierzy Wyklętych.

Także starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł wspomniał o tej ważnej rocznicy, wiążąc ją z obchodzoną 28 lutego rocznicą podpisania Konfederacji Barskiej.

- Co łączy ze sobą te oddalone od siebie w czasie o 180 lat wydarzenia? Tak konfederaci jak i Żołnierze Wyklęci, których tu dziś upamiętniamy, walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Konfederacja Barska, zawiązana w 1768 roku, była pierwszą próbą walki z Rosją o niepodległość, o suwerenność Polski i wiarę katolicką. Była to walka z tym samym wrogiem. Walka o zachowanie polskiej tożsamości, kultury, tradycji, wiary i języka – mówił starosta ostrołęcki.

Kolejnym punktem w programie  uroczystości było nabożeństwo w myszynieckiej  bazylice w intencji Żołnierzy Wyklętych oraz innych obrońców ojczyzny. Podczas mszy członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzież zaprezentowali część artystyczną z elementami montażu słowno-muzycznego.

Myszynieckim obchodom upamiętniającym żołnierzy podziemia niepodległościowego towarzyszyło otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Ekspozycja  „Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami - historia walk zbrojnych i konspiracji niepodległościowej skierowanych przeciwko okupantowi niemieckiemu oraz sowieckiemu i władzy komunistycznej w latach 1939-1953” odwiedzi w najbliższym czasie także inne miejscowości w regionie.

Delegacji Powiatu Ostrołęckiego nie zabrakło także podczas uroczystości organizowanych w Ostrołęce. Odbywały się one pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego. Kwiaty złożył dyrektor wydziału bezpieczeństwa i rolnictwa w Starostwie Powiatowym, Artur Romanik oraz Katarzyna Grodzka z wydziału promocji i rozwoju.
 

 

  • data: 2018-03-02

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Wybór języka

Kalendarium

Brak wydarzeń w wybranym okresie


Zamówienia publiczne

dowiedz się więcej

Bannery

  • Togatus
  • kele
  • wrotamazowsza
  • Pożyczki Mazowieckie

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 117182 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby
w godzinach: 8:00 - 16:00
(od pn do pt)