Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Środa 17 Października 2018

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Tort, gratulacje i "Sto lat" na tegorocznych Ginących zawodach

Warsztaty etnograficzne, które co roku przyciągają do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle setki, a nawet tysiące uczestników osiągnęły pełnoletniość! Był więc tort, gratulacje i tradycyjne „Sto lat”. Ze względu na hasło przewodnie tegorocznych warsztatów, czyli plecionkarstwo starosta ostrołęcki uhonorował nestora twórców Władysława Murzyna i Wiesława Kuskowskiego.
Trzydniowe warsztaty etnograficzne "Ginące zawody" zakończyły się  w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle 8 czerwca. Ok. 2500 młodych uczestników, kilkudziesięciu twórców kurpiowskich prezentowało unikatowe już dziś umiejętności, a wśród nich nestor kurpiowskich plecionkarzy Władysław Murzyn z Zalesia. Warsztaty zostały zainicjowane w 2001 roku przez Czesławę Kaczyńską z Dylewa, prezes Kurpiowskiego Oddziału STL. Jako, że "Ginące Zawody" odbyły się po raz osiemnasty, był szampan, tort, "Sto lat", kwiaty dla prezes Czesławy Kaczyńskiej i prezes Iwony Choroszewskiej - Zyśk. Dziękowano stowarzyszeniom organizującym warsztaty: Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, Stowarzyszeniu Artystów Kurpiowskich oraz Związkowi Kurpiów (organizatorowi warsztatów w 2017 i 2018 roku). Były podziękowania dla sponsorów i współorganizatorów. Dziękowano współfinansującym warsztaty. A przede wszystkim były podziękowania, gratulacje, dyplomy i nagrody dla kurpiowskich twórców. - Dziękujemy za trzy wspaniałe dni 6-8 czerwca spędzone w klimatycznej Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle – mówiła Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów. - Cudownym twórcom, artystom, młodzieży z Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle, uczestnikom warsztatów, wszystkim nauczycielom, patronom, a byli nimi: marszałek województwa mazowieckiego, starosta ostrołęcki, starosta przasnyski, starosta łomżyński, wójt gminy Kadzidło, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządom, a są to: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Ostrołęcki i Gmina Kadzidło, instytucjom wspierającym i pomagającym zorganizować warsztaty, wszystkim którzy byli zaangażowani w to przedsięwzięcie: Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Kurpiowski, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka, Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. M. Mieszki w Kadzidle. Dziękujemy patronom medialnym: Radio dla Ciebie, Radio OKO, Radio Nadzieja, Tygodnik Ostrołęcki, Twórczość Ludowa, magazyn Kurpie.

Szczególnie gorąco podziękowano w tym roku plecionkarzom i wikliniarzom, ponieważ właśnie ta dziedzina twórczości była hasłem przewodnim warsztatów. Stąd specjalne gratulacje od Stanisława Kubła, starosty ostrołęckiego dla Władysława Murzyna i Wiesława Kuskowskiego. Na ręce panów trafiły także podziękowania od Dariusza Łukaszewskiego, wójta gminy Kadzidło.  
Plecionkarstwo jest jedną z najstarszych i najpowszechniejszą dziedziną tradycyjnej twórczości ludowej. Podstawowym surowcem stosowanym w plecionkarstwie były korzenie, głównie sosny. Kosze, koszyki, koszyczki, opałki, dzbany i koszałki – nie mogło ich zabraknąć w żadnym kurpiowskim gospodarstwie. Niegdyś plecionkarstwo kurpiowskie było niezwykle powszechne, wynikało to głównie z prowadzonej samowystarczalnej gospodarki, gdzie wszystkie niezbędne narzędzia wykonywano samemu. Dziś jest to sztuka, która dzięki takim twórcom, jak Władysław Murzyn czy Wiesław Kuskowski przetrwa dla następnych pokoleń.

  • data: 2018-06-26

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 131477 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby
w godzinach: 8:00 - 16:00
(od pn do pt)