Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 19 Lutego 2019

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Sześć kościołów otrzymało dotację na renowację zabytków

Sześć parafii z Powiatu Ostrołęckiego otrzymało dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie bądź roboty budowlane. Uroczyste podpisanie umów w obecności proboszczów, zarządu powiatu, radnych a także ks. biskupa Janusza Stepnowskiego odbyło się 9 października w Starostwie Powiatowym.  Dotację otrzymały kościoły z terenu powiatu, wpisane do rejestru zabytków. Stosowną uchwałę podjęli radni powiatu na sesji 28 września.

Fundusze na rewitalizację obiektów sakralnych i zabytkowych otrzymają: kościół parafialny pw. Św. Anny w Dąbrówce - prace konserwatorskie przy pokryciu dachowym (40 tys.), kościół pw. Św. Michała Archanioła w Czarni na wymianę pokrycia dachowego zabytkowego budynku kościoła (50 tys. zł.), kościół pw. Św. Wawrzyńca w Kleczkowie na roboty remontowo-konserwatorskie zabytkowych murów obronnych wokół kościoła oraz zagospodarowanie terenu (50 tys. zł), kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Czerwinie na prace konserwatorskie i restauratorskie dwóch bliźniaczych ołtarzy mniejszych (50 tys. zł), kościół Ducha Świętego w Kadzidle - odnowienie i całkowite odtworzenie rynien i rur spustowych na dachu zabytkowego kościoła (60 tys. zł), kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach na remont kościoła parafialnego (50 tys. zł).

- Pomysł programu narodził się wtedy, kiedy część z proboszczów skarżyła się, że trudno im korzystać ze środków zewnętrznych, do których sięgnięcia namawialiśmy - marszałka, z ochrony zabytków, ministra kultury czy też z Funduszu Kościelnego - mówił starosta Stanisław Kubeł. - Z tego względu, że brakuje im na wymagany wkład własny, często w wysokości 50 proc. dofinansowania. Nasze dotacje być może nie są aż tak duże, by odegrały istotną rolę w renowacji zabytków, ale miały na celu uzupełnienie wkładu własnego parafii, by umożliwić im starania o  środki zewnętrzne. I takie też od samego początku było przesłanie naszego programu. Nie ma on charakteru rocznego, ale ciągły Jeśli wprowadziliśmy go do budżetu powiatu, to będziemy się starać, by w nim już funkcjonował.

Starosta także tłumaczył, że program ogranicza się do zabytków, ponieważ  ze względów formalnych nie może objąć kościołów, które zabytkami nie są.

Parafie, które dotacje z powiatu otrzymały, złożyły wnioski na ogłoszony wcześniej konkurs. - Chciałem podziękować księżom proboszczom, że podjęli się  trudu renowacji zabytków. Nie każdy ma taką odwagę. Dziękuję zwłaszcza tym księżom, którzy niedawno objęli swoje funkcje i mieli  obawy.

Głos zabrał także biskup.

- Obowiązek dbania o zabytki, o dobra kulturalne czy religijne jest wpisane w konstytucję, spoczywa także na państwie polskim. Dziękuję księżom proboszczom, którzy podjęli się tego dzieła.  Biskup Janusz Stepnowski zauważył, że najwięcej wśród zabytków jest obiektów sakralnych -  kościołów, cmentarzy. - Stanowią istotną architekturę przestrzeni, w której żyjemy. Trudno byłoby choćby wyobrazić sobie Kadzidło bez kościoła św. Ducha czy Kleczkowa bez pięknej, gotyckiej świątyni, która leży pośród łąk i pól. Dbanie o zabytki jest obowiązkiem nas wszystkich i strony kościelnej, i samorządów. Często bowiem to jedyne elementy związane z historią. Dziękuję samorządowi powiatu za zaangażowanie na rzecz naszych zabytków.

drukuj (Sześć kościołów otrzymało dotację na renowację zabytków)

  • data: 2018-10-10

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 158686 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki