Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Czwartek 18 Kwietnia 2019

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Kurpie w Ministerstwie Finansów

Prawdziwą furorę zrobiła reprezentacja Powiatu Ostrołęckiego w Ministerstwie Finansów w Warszawie. Zespół Folklorystyczny "Carniacy"  zaprezentował 8 kwietnia podczas Jarmarku świątecznego tradycje wielkanocne na Kurpiach. Piękną, wielkanocną oprawę wydarzeniu dały wysokie, kolorowe palmy, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Łysych.

W gmachu ministerstwa zabrzmiała najpierw ligawka, jako wprowadzenie do "Zielgiego postu" - ludowego tekstu pasyjnego. Wysłuchali go z ust Witolda Kuczyńskiego  m.in. Marian Banaś, Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Barbara Brodowska-Mączka, dyrektor generalna Ministerstwa Finansów, ksiądz Marian Midura, kapelan KAS, szefowie niektórych departamentów, pracownicy MF. Carniacy wykonali również "Cokolziek we śwecie", "Jest drabzina do nieba". Śpiewał z nimi starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł i wójt gminy Czarnia Marek Piórkowski, ubrani w strój kurpiowski.  Powiat Ostrołęcki gościł w stolicy na zaproszenie Ministerstwa Finansów podczas charytatywnego Jarmarku świątecznego. Uczestniczyło w nim 19 organizacji pozarządowych oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.

W ekspresowym tempie znikały ze stoiska kurpiowskie wycinanki, które do stolicy przywiozła twórczyni Wiesława Bogdańska. Pani Wiesława oczarowała pracowników MF nie tylko kunsztem swoich papierowych dzieł sztuki, ale także dowcipem i serdecznością. Kurpianki z gm. Kadzidło:  Ewa Zdunek i Małgorzata Kowalczyk pokazały jak zrobić kolorowe bukiety z kwiatów z bibuły i przygotować wielkanocne palemki. Momentalnie znikały z wiklinowych koszyczków kurpiowskie specjały, wystawione do degustacji: pampuchy, łagodniak, a prawdziwym hitem były fafernuchy. Niektóre z pań wracały po dokładkę i przepis. Dzięki uprzejmości pracowników, delegacja powiatu mogła obejrzeć gmach ministerstwa, w tym Salę Portretową, w której za zamkniętymi drzwiami toczą się ważne dyskusje dot. budżetu państwa.

Tu można obejrzeć występy:

https://youtu.be/NKOVluP8huc

i tu:

https://youtu.be/9JEVcT5UIXc

oraz tu:

https://youtu.be/ebCCdqgSyFo

  • data: 2019-04-09

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 174128 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki