Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Czwartek 18 Kwietnia 2019

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Europejski krok w zawodową przyszłość

 W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle 9 kwietnia odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Europejski krok w zawodową przyszłość”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.     Projekt realizowany był przez konsorcjum szkół z powiatu ostrołęckiego: Zespół Szkół Powiatowych w Kadzidle (jako lider i wnioskodawca), Zespół Szkół Powiatowych w Troszynie, Zespół Szkół Powiatowych w Goworowie.
    

Wartość projektu wyniosła: 641 310,38 zł. 100 proc. środków przekazane zostało przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.

Celem głównym projektu było podwyższenie jakości kształcenia praktycznego w szkołach objętych projektem. Cele szczegółowe to: umożliwienie uczniom nabycia nowych umiejętności zawodowych, wzrost umiejętności językowych uczniów                       i uczennic, rozwój osobowy uczniów i uczennic, zwiększenie samodzielności. Celem edukacyjnym było zapoznanie z kulturą i funkcjonowaniem innego kraju UE.


    Na miesięczne staże wyjechało ogółem 55 osób z trzech szkół w tym: 28 dziewcząt i 27 chłopców z klas 2-4 technikum. Liczba uczniów z ZSP w Kadzidle 30 osób, w tym 17 dziewcząt i 13 chłopców z zawodów: technik agrobiznesu - 12 osób i technik technologii żywności - 18 osób (uczniowie klas 2-4). Liczba uczniów z ZSP w Goworowie15 osób, w tym 8 dziewcząt i 7 chłopców z zawodu technik handlowiec (uczniowie klas 3-4). Liczba uczniów z ZSP w Troszynie 10 osób, w tym 3 dziewczęta i 7 chłopców z zawodu technik agrobiznesu (uczniowie klas 3).

We wrześniu 2018 r. odbyła się rekrutacja młodzieży. Do października 2018 r. uczestnicy projektu brali udział w zajęciach przygotowawczych, tj.  kursie językowym oraz przygotowaniu pedagogiczno – kulturowym.
  

 W dniach od 4 listopada do 2 grudnia 2018 r. młodzież przebywała na południu Hiszpanii i odbywała staże zawodowe. Hiszpański partner „Europroyectos” przygotował miejsca praktyk zawodowych dla uczniów Technikum kształcącego w zawodzie technik technologii żywności w piekarnio - ciastkarniach i lokalnych piekarniach na terenie Malagi. W tym samym czasie uczniowie Technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu odbywali staż w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji roślin ozdobnych w miejscowości Viveros sąsiadującej z Malagą, a uczniowie Technikum kształcącego w zawodzie technik handlowiec w sieci hipermarketów odzieżowych, supermarketach sportowych oraz sklepach drogeryjno – perfumeryjnych w Grenadzie.  
    Oprócz umiejętności zawodowych, uczestnicy projektu zdobywali również doświadczenie życiowe, integrowali się z hiszpańskim środowiskiem i kulturą, doskonalili swoje umiejętności interpersonalne oraz podwyższali praktyczną znajomość języków angielskiego i hiszpańskiego. Podczas miesiąca spędzonego w Hiszpanii uczniowie ZSP w Kadzidle, Troszynie i Goworowie poznawali miasto, jego zabytki, zwiedzali muzea oraz zaznajamiali się z rytmem życia Hiszpanów.
W ramach projektu młodzież zwiedziła Malagę, Cordobę i Granadę, podziwiała historyczne budowle oraz różnorodną kulturę. Każdy uczestnik projektu spróbował hiszpańskiej kuchni, posłuchał hiszpańskiej muzyki i nawdychał się śródziemnomorskiego powietrza. Doświadczenia zdobyte podczas stażu z pewnością będą tymi, które pozostaną w pamięci na długie lata.
    Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty w języku polskim   i angielskim oraz dokumenty Europass mobilność potwierdzające nabycie umiejętności zawodowych i honorowane na obszarze Unii Europejskiej.

 

 

 

  • data: 2019-04-11

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 174125 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki