Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Czwartek 18 Kwietnia 2019

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Zapraszamy na szlachecko-kurpiowskie warsztaty wielkanocne

13 kwietnia w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance odbędą się szlachecko - kurpiowskie warsztaty wielkanocne.
Jeden powiat - dwie kultury.
Wielkanoc to najradośniejsze święto - zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i w obrzędowym kalendarzu wsi polskiej.
Te spotkanie ma pokazać jak bogate kulturowo jest północne Mazowsze, a mianowicie powiat ostrołęcki, którego wyróżniają dwie kultury.  Silnie rozwinięte tradycje kurpiowskie i szlachecka gościnność.
"Chcemy kształtować świadomość kulturową wśród każdego pokolenia, poczynając od juniora do seniora" - informują organizatorzy warsztatów. Pokazanie dwóch kultur będzie doskonałą lekcją regionalizmu, pokaże dorobek kulturowy, a w związku z tematyką wielkanocną uczestnicy zostaną wprowadzeni w symbolikę świąt wielkanocnych.

W organizację zaangażowane są lokalne organizacje i instytucje, które prowadzą stoiska z rękodziełem. Każdy z uczestników może przygotować sobie palmę z żywych gałązek wierzbowych czy też z bibułkowymi kwiatami. "Pieczemy babeczki, wykonujemy stroiki, pocztówki, ozdoby na stół lub okno. Na początek zajęć najmłodsi uczestnicy biorą udział w lekcji edukacyjnej związanej z symboliką świąt. Na koniec zaś dzieciaki udają się na podwórko w poszukiwaniu czekoladowych jajeczek" - informuje GOKSiR w Goworowie.

Warsztaty wielkanocne, które są elementem projektu "Polskie tradycje doroczne" tworzą: GOKSiR w Goworowie - koordynator, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, koła gospodyń wiejskich w: Lipiance, Brzeźnie, Ponikwi Dużej, Środowiskowy Dom Samopomocy w Czarnowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie, Towarzystwo Przyjaciół Goworowszczyzny,  klubokawiarnia "Mamy.Dzieci", Stowarzyszenie osób i rodziców dzieci niepełnosprawnych "Jesteśmy Betanią", 7 Goworowska Drużyna Harcerska "Orzaki'.
  • data: 2019-04-11

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 174127 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki