Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 27 Października 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

  • www.ginacezawody.eu

 

 

Region kurpiowski uznany jest za jeden z najbogatszych i najbardziej interesujących pod względem etnograficznym regionów w kraju. Kultura Kurpiowska rozwinęła specyficzne rzemiosło i rękodzieło ludowe, nigdzie w takim stopniu nie zachowane. Wyróżnia się specyficznymi technikami ciesielskimi, stolarskimi, plecionkarskimi, tkackimi, koronkarskimi czy obróbki bursztynu, wytwarzania wycinanek, pisanek, kierców, kwiatów, palm wielkanocnych, wypieków regionalnych oraz tańcem, gadką i śpiewem. Kurpiowskie dziedziny rękodzielnicze przetrwały do dziś dzięki ogromnemu przywiązaniu ludności do tradycji. Jednak bez aktywnego wsparcia i prowadzenia działań promocyjnych kurpiowskie tradycyjne zawody i wykonywane wyroby sztuki ludowej nie mają szans zachowania. Istnieje obawa, że mało popularne zawody i umiejętności nie przekazywane młodym pokoleniom zaginą bezpowrotnie.

Przeciwdziałając temu procesowi Oddział Kurpiowski Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Ostrołęce opracował i obecnie realizuje projekt warsztatów etnograficznych, cyklicznie powtarzanych, dających możliwość zapoznania się z dawnymi technikami wytwarzania wyrobów rękodzieła ludowego oraz artystycznego w dziedzinach: plastyki obrzędowej i zdobniczej, hafciarstwa i koronkarstwa, plecionkarstwa, rzeźbiarstwa, obróbki bursztynu, tkactwa i obróbki lnu, garncarstwa, dekarstwa (układania strzech słomianych), ciesielstwa i kowalstwa, przygotowania potraw regionalnych.

Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w roku 2001 przyciągnęła ok. 1200 uczestników, głównie grupy zorganizowane szkół podstawowych, gimnazjów i średnich z terenu powiatu ostrołęckiego. Tak liczne zainteresowanie potwierdziło kierunek naszych działań i dało impuls do rozszerzenia formuły projektu. Za sugestiami wielu zainteresowanych, postanowiliśmy wprowadzić element dydaktyczny, dając możliwość młodzieży i dorosłym zdobycia umiejętności, które następnie będzie można wykorzystać na rynku jako alternatywne źródło zarobkowania. Zaprosiliśmy do udziału w warsztatach bezrobotnych oraz ludzi zainteresowanych wykorzystaniem kurpiowskich technik rzemieślniczych na rynku pracy, nie bojących się sprostać wyzwaniu, jakim jest rozpoczęcie drogi do zdobycia uprawnień zawodowych nadawanych przez Komisję Artystyczną Ministra Kultury przy Zarządzie Głównym Stowarzyszania Twórców Ludowych w Lublinie. Oddział Kurpiowski STL zobowiązał się do objęcia opieką tych osób i udzielania im wszelkiej pomocy w ich rozwoju.

W 2002 roku udział w warsztatach, które odbyły się w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle w dniach 9 - 14 września, zgłosiło 11 bezrobotnych zainteresowanych zdobyciem umiejętności z zakresu: plecionkarstwa, plastyki obrzędowej, dekarstwa, ciesielstwa, garncarstwa, hafciarstwa i koronkarstwa oraz wyrobu potraw regionalnych. Praktyczna nauka zawodu na zasadzie "uczeń - mistrz" trwała 44 godziny. Nad zachowaniem wzornictwa typowego dla regionu kurpiowskiego czuwał etnograf Muzeum Kultury Kurpiowskiej, który służył również wszelką wiedzą, zarówno uczestnikom warsztatów jak i samym twórcom, prezentującym ginące kurpiowskie zawody.

Dodatkowym elementem, o który rozszerzamy projekt jest również wydanie publikacji, prezentującej twórców ludowych, ich wyroby i warsztaty rzemieślnicze. Publikacja będzie dodatkowym narzędziem promocji kurpiowskiego rękodzieła ludowego oraz katalogiem zawodów i technik rękodzielniczych. Towarzyszyć będzie targom, wystawom, imprezom folklorystycznym. Przewidujemy, że dotrze do wielu obecnych i przyszłych pasjonatów naszego terenu. Rynek sztuki ludowej i wyrobów artystycznych obecnie przeżywa w Polsce renesans. Wyroby rękodzieła ludowego zaczynają dobrze się sprzedawać, a zapotrzebowanie ciągle wzrasta. Następuje rozwój turystyki wiejskiej, głównie agroturystyki, której podstawowym elementem jest niewątpliwe folklor. Mając ten atut na swoim terenie w postaci bogatych tradycji kurpiowskich, należałoby uruchomić odpowiednie mechanizmy w celu mądrego wykorzystania tych szans. Wyrazem dążenia do tego jest realizowany projekt "Ginące Zawody", który skupił wokół siebie wielu partnerów: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kadzidle, Oddział Związku Kurpiów w Kadzidle, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Powiatowy Urzędu Pracy w Ostrołęce oraz Ostrołęckie Centrum Kultury.

Patronat nad projektem przyjęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Ostrołęcki oraz Wójt Gminy Kadzidło. Patronat medialny objęli: Gazeta Współczesna, Rozmaitości Ostrołęckie, Życie Warszawy" Miesięcznik "PUNKT", Pismo Edukacyjno-Regionalne Związku Kurpiów "KURPIE", Radio "OKO", TVP 3 Regionalna.

Projekt został wysoko oceniony przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce uzyskując dofinansowanie ze środków programu "Działaj Lokalnie" finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, dowodzi to, że środków finansowych uczymy się szukać u różnych źródeł, również tych zewnętrznych i jak widać z dobrymi rezultatami. Przedsięwzięcie finansowo zostało wsparte także przez samorząd województwa mazowieckiego i samorząd lokalny tj. samorząd powiatu ostrołęckiego, gminy Kadzidło, Olszewo-Borek, Lelisa. Jak zwykle nie zawiedli nas nasi przedsiębiorcy, którzy rozumiejąc sytuację finansową naszej rodzimej kultury, wspomagają każdy jej przejaw. Z pomocą finansową, a także rzeczową przyszło nam bardzo wiele firm.

Wszystkim im serdecznie dziękujemy za zrozumienie i wielką filantropię, której właśnie doświadczyliśmy.

drukuj całą stronę

Nawigacja

Projekt "Ginące Zawody"  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 8067 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki