Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 19 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Gmina Baranowo leży w północno-zachodniej części powiatu ostrołęckiego na obszarze dawnej Puszczy Płodownickiej. Zajmuje powierzchnię 198 km2, a zamieszkuje ją ponad 7000 osób.

Gmina Baranowo jest gminą typowo rolniczą, przez którą przepływa rzeka Omulew o naturalnym dzikim charakterze z licznymi żeremiami bobrów i ptactwa wodnego. W przyszłości planuje się utworzyć obszar chronionego krajobrazu. Rzeka Płodownica - na całej długości regulowana, posiada III klasę czystości wody. Lasy z przewagą sosny i brzozy stanowią 29% powierzchni gminy, w których jest pełno grzybów, jagód oraz zwierzyny łownej.

Z powodu dużej ilości użytków zielonych stanowiących 69% powierzchni użytków rolnych gospodarka gminy ukierunkowała się na hodowlę krów mlecznych i produkcję mleka. Powstała tutaj Spółdzielnia Mleczarska "Kurpie", skupująca mleko z okolicznych gmin oraz duży zakład przetwórczy mleka "Hochland". W miejscowości Gutocha znajdują się stawy rybne o powierzchni 152 ha - własność AWRSP w Warszawie. Działalność gospodarczą prowadzi tutaj 210 podmiotów gospodarczych.

Gmina Baranowo poszukuje inwestorów zainteresowanych różną formą działalności gospodarczej - zblokowano duże obszarowo tereny z przeznaczeniem pod zakłady produkcyjne. W roku 1999 położono kabel światłowodowy co umożliwiło wszystkim mieszkańcom podłączenie się do sieci telefonicznej. Główne drogi na terenie gminy to drogi utwardzone o nawierzchni bitumicznej. Infrastruktura komunalna: oczyszczalnia ścieków wraz z siecią kanalizacyjną o długości 8 km w miejscowości Baranowo, stacja uzdatniania wody w miejscowości Zawady z planowaną siecią wodociągową dla 10 wiosek północnej części gminy, rozwiązany problem składowania odpadów - gminne wysypisko śmieci. Dostępne tereny po stosunkowo niskich cenach pod budownictwo, turystykę i wypoczynek. Wspaniałe miejsca na rozwój turystyki i agroturystyki w dolinie rzeki Omulew - wieś Brodowe Łąki, Oborczyska, Kopaczyska, Czarnotrzew, Budne - Olkowa Kępa. W miejscowości Brodowe Łąki na 4,5 ha wyspie otaczającej rzekę Omulew powstała przystań kajakowa oraz wspaniałe miejsce na pole namiotowe. Budynek Wiejskiego Domu Kultury oraz schronisko młodzieżowe w Zawadach zapraszają w okresie wakacji na jagody, grzybobranie oraz wędkowanie w rzece Omulew. Istnieje możliwość wykupienia uzbrojonych działek budowlanych w miejscowości Zawady i Baranowo. Zdrowy klimat wśród lasów sosnowych, dzika przyroda w dolinie rzeki Omulew, zaciszne miejsca dla osób lubiących spokój i ciszę na łonie natury są w stanie zaspokoić wymagania nawet najbardziej wybrednych turystów.

Urząd Gminy

Pl. XXX-lecia 7
06-320 Baranowo
tel. (029) 761 37 76
fax. (029) 761 37 93

www.baranowo.pl
 

Warto zobaczyć

  • neogotycki kościół pw. Narodzenia NMP z 1910r. w Baranowie, wzniesiony wg projektu J.Dzierża-
    nowskiego i J.Wojciechowskiego
  • drewniana kaplica cmentarna z końca XIX w. w Baranowie
  • drewniany kościół pw. Św. Michała Archanioła z 1884r. w Brodowych Łąkach
  • młyn wodny z 1923r. w Czarnotrzewiu
  • szlak kajakowy na Omulwi, z przystanią kajakową w Brodowych Łąkach

drukuj całą stronę

Nawigacja

Gminy  / Baranowo  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3579 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki