Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 19 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Gmina Goworowo jest najdalej na południe wysuniętą gminą powiatu ostrołęckiego, przepływa przez nią rzeka Orz. Zajmuje powierzchnię 218 km2, zamieszkuje ją ponad 9000 mieszkańców. Siedziba gminy Goworowo oddalona jest od stolicy województwa i kraju o 93 km. Przez tereny gminy przebiega linia kolejowa Warszawa - Ostrołęka - Białystok oraz droga kolejowa Ciechanów - Ostrów Maz.- Białystok.

Głównym źródłem utrzymania mieszkańców goworowszczyzny jest rolnictwo. Dominują małe i średnie gospodarstwa rolne, ale nie brakuje też młodych, ambitnych rolników, nastawionych na produkcję na dużą skalę. Jest to więc wymarzone miejsce dla przetwórstwa rolno - spożywczego, a przede wszystkim mleczarskiego i przerobu ziemniaków. Z podmiotów gospodarczych występujących w gminie przeważają sklepy spożywczo-przemysłowe. Są to przeważnie małe jednostki, zatrudniające od 2 do 10 osób. Największe zakłady pracy to Gospodarstwa Rolne po byłym PGR w Ponikwi Małej i Brzeźnie, specjalizujące się w hodowli karpia królewskiego, produkcji mleka, wylęgu kurcząt, tuczu gęsi oraz produkcji roślinnej, masarnia w Goworowie. Bank Spółdzielczy w Goworowie i trzy zakłady przetwórstwa drzewnego.

Położenie gminy między dwiema malowniczymi rzekami - Narwią i Orzem oraz pięknymi i zdrowymi lasami sprzyja rozwojowi turystyki. W nadnarwińskich okolicach istnieje wiele uroczych zakątków oraz terenów przeznaczonych pod zabudowę letniskowa. Do cennych zabytków Ożarowa należą dwa piękne, klasyczne dworki w Brzeźnie (z 1900 roku) i Szczawinie (z 1827 roku). Natomiast zabytkami klasy zerowej są: gotycki kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Goworowie, kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Kuninie.

Władze gminy starają się stworzyć jak najkorzystniejsze warunki dla potencjalnych inwestorów kładąc duży nacisk na jakość dróg, budowę wodociągów, kanalizację, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów. Efektem tych działań jest: zwodociągowanie gminy w 60%, wybudowanie jednej z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków typu BIOVAC, skanalizowanie osady gminnej i sąsiednich wsi, wybudowanie trzech stacji uzdatniania wody, rozwiązanie zbiórki odpadów stałych. Wszystkie sołectwa mają linie telefoniczne, a w samym Goworowie prawie każde gospodarstwo posiada własny telefon. Na terenie gminy znajduje się 10 szkół podstawowych, jedno gimnazjum i jeden zespół szkół ponadpodstawowych.

Urząd Gminy

ul. Ostrołęcka 21
07-440 Goworowo
tel. (029) 769 37 30
fax. (029) 761 40 43

www.goworowo.pl

 

Warto zobaczyć

  • klasycystyczny pałac w Szczawinie z 1830r. autorstwa architekta Adama Idzikowskiego, otoczony parkiem zaprojektowanym przez wybitnego architekta zieleni Waleriana Kronenberga
  • klasycystyczny pałac w Brzeźnie z 1900r. zaprojektowany przez Leandra Marconiego
  • neogotycki kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Kuninie
  • drewniany młyn wodny w Wólce Kunińskiej
  • tereny rekreacyjne nad Narwią w Kruszewie i u ujścia rzeki Orz do Narwi w Szarłacie

drukuj całą stronę

Nawigacja

Gminy  / Goworowo  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3994 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki