Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 19 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

 • Facebook
 • -
 • -

Szybkie linki

Treść strony

Gmina Kadzidło położona jest w sercu Kurpiowszczyzny, usytuowana 20 km od miasta powiatowego Ostrołęka. Zajmuje obszar 258 km2, jest największa gminą w powiecie ostrołęckim. Zamieszkuje ją ponad 11000 mieszkańców. W miejscowości gminnej Kadzidło mieszka około 3700 osób.

Na terenie gminy występują gleby klasy V i VI, w związku z czym istnieje duża możliwość przeznaczania ich pod inwestycje i zabudowę mieszkaniową. Tereny te uzbrojone są w wodociąg, kanalizację sanitarną, energię elektryczną, gazociąg i światłowodową linię telefoniczną.

Około 40% powierzchni gminy zajmują lasy z bogatą fauną i florą. Rozległe kompleksy leśne w połączeniu z urozmaiconą rzeźbą terenu wpływają korzystnie na warunki klimatyczno-zdrowotne. Płynące przez gminę rzeki: Rozoga, Omulew i Szkwa stanowią o jej atrakcyjności, a malownicze brzegi świetnie nadają się na pola namiotowe. Na terenie gminy istnieje rezerwat "Torfowisko Karaska".

Gmina chce postawić na rozwój agroturystyki. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zainwestować w budowę terenów rekreacyjnych w rozlewiskach i starorzeczach Rozogi i Omulwi byliby bardzo mile widziani.

Głównym źródłem utrzymania miejscowych rolników jest produkcja bardzo dobrej jakości mleka i żywca wołowego. Gmina marzy o powstaniu zakładów rolno-spożywczych zajmujących się przetwórstwem miejscowych produktów rolnych.

Kadzidło jest jednym z najbardziej znanych ośrodków sztuki kurpiowskiej zachowanej w zdobnictwie, wycinankarstwie, hafciarstwie, koronkarstwie, budownictwie, strojach i obróbce bursztynu. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji organizuje rokrocznie spotkanie z artystami i twórcami ludowymi "Śladami Kurpiów". Największa popularnością cieszy się "Wesele Kurpiowskie", które organizowane jest w trzecią niedzielę czerwca. Uczestnicy imprezy stają się gośćmi weselnymi biorą udział w weselnej mszy w kościele. Przy GOKSiR działają Klub Seniora "Kurpiowski Serce", kapela ludowa, zespół dziecięcy "Kurpik" i zespół folklorystyczny "Kurpianka".

Na terenie Kadzidła znajduje się zespół muzealny "Zagroda Kurpiowska" gdzie można obejrzeć 3 chałupy, stodołę, drwalnię, maneż i świronek. Budynki te wyposażone są w eksponaty prezentujące życie codzienne dawnych Kurpiów. W Zagrodzie organizowane są na zamówienie warsztaty i lekcje muzealne z udziałem twórców ludowych. W prywatnej "Izbie Pamięci Czesławy Konopkówny" można poznać życie i twórczość najpopularniejszej ambasador kurpiowskiej sztuki ludowej. Warto obejrzeć zabytkowe obiekty sakralne: ponad stuletni neobarokowy kościół w Kadzidle i drewniany kościół w Czarni.

Urząd Gminy

ul. Targowa 4
07-420 Kadzidło
tel. (029) 761 80 16
fax. (029) 761 80 16

www.kadzidlo.pl

 

Warto zobaczyć

 • neobarokowy kościół pw. Ducha Świętego
  w Kadzidle z 1883r., wewnątrz renesansowy ołtarz i oryginalne kropielnice z muszli morskich
 • plebania z 1889r.
 • drewniany kościół pw. Michała Archanioła w Czarni (Kadzidlańskiej) z 1921r.
 • Zagroda Kurpiowska w Kadzidle
 • Izba Pamięci Czesławy Konopkówny
 • ścieżka przyrodniczo-leśna Kadzidło-Tatary-Długi Kąt-Brzozówka-Kadzidło
 • tereny torfowiska Karaska
 • widowisko "Śladami Kurpiów"
 • inscenizacja "Wesela Kurpiowskiego"
 • "Niedziela Kadzidlańska" i Turniej Wsi
 • Muzeum Kurpiowskie w Wachu

drukuj całą stronę

Nawigacja

Gminy  / Kadzidło  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 4093 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki