Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 19 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Gmina Łyse położona jest na piaszczystej nizinie kurpiowskiej wśród lasów i użytków zielonych. Od północy gmina graniczy z puszczą Piską. Zamieszkuje ją około 8000 mieszkańców, przeważnie rolników. Powierzchnia gminy liczy 246 km2.

Wzdłuż zachodniej i południowej granicy płynie rzeka Szkwa. W jej bogatym rybostanie znajdują się wspaniałe okazy płoci, jazia i leszcza. W środkowej części gminy zachował się duży kompleks bagien serafińskich, będących pozostałością po zarastającym jeziorze Krusko, nad którym w średniowieczu stał dwór myśliwski książąt mazowieckich. Obecnie bagna są rezerwatem fauny i flory. Do nich przylega duży kompleks lasów położonych wzdłuż wschodniej granicy gminy, a w ich części środkowej są miejsca w których zachowały się uroczyska, będące obecnie rezerwatami.

Drugi kompleks ciągnie się z południa na północ od wsi Dęby, poprzez Tyczek, Wejdo, Warniak, Antonię i łączy się z Puszczą Piską. Są to lasy w przeważającej części sosnowe. Ponadto w drzewostanie występuje świerk, modrzew, brzoza, olcha, dąb i grab. Poszycie to: borowiny, jagodziny, mchy, widłaki, paprocie. W lasach można spotkać łosia, sarnę, jelenia, dzika, lisa, jenota, kunę borsuka, a z ptactwa, cietrzewia, kuropatwę, żurawia, kraskę, dzięcioły i kaczki. Żyją tu też liczne gatunki drozdów i innego ptactwa śpiewającego, wiosną koncertują słowiki. Nad Szkwą można zaobserwować gody batalionów i liczne lęgowiska bociana białego, spotkać bobra, wydrę i piżmaka.

Gmina Łyse to teren żywych jeszcze tradycji kurpiowskich. Można tu jeszcze spotkać barwny, tradycyjny strój, gwarę w codziennym użyciu, liczne obrzędy związane z porami roku, rolnictwem, zbieractwem. Najpopularniejszym z obrzędów jest "Palma Kurpiowska", która odbywa się co roku w Niedzielę Palmową. Palmy wyrabia się z kolorowych papierów, gałązek miejscowych drzew i poszycia leśnego. Organizowany jest też konkurs na najładniejszą palmę. Przy okazji twórcy ludowi prezentują i sprzedają swój dorobek. Są to rzeźby, pieczywo obrzędowe, wycinanki, pisanki, kierce. Obrzęd ten ściąga co roku licznych turystów z kraju i zagranicy.

Urząd Gminy

ul. Ostrołęcka 2
07-437 Łyse
tel. (029) 772 50 03
fax. (029) 772 50 03

www.gminalyse.pl

 

Warto zobaczyć

  • neogotycki kościół pw. Św. Stanisława Kostki w Zalesiu, zbudowany w latach 1908-13 wg projektu Franciszka Przecławskiego, obok stoi drewniana dzwonnica z 1902r.
  • neobarokowy kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Lipnikach, wzniesiony w latach 1837-43
  • kaplica cmentarna z II poł. XIX w.
  • drewniany kościół pw. Św. Anny w Łysych
  • plebania z 1880r., rozbudowana w pocz. XX w.
  • Procesja w Niedzielę Palmową
  • leśne rezerwaty "Mingos" i "Tabory" oraz rezerwat torfowiskowy "Serafin"

drukuj całą stronę

Nawigacja

Gminy  / Łyse  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3940 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki