Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 19 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

 • Facebook
 • -
 • -

Szybkie linki

Treść strony

Atrakcyjne położenie

Gmina Myszyniec znajduje się w centralnej części regionu kurpiowskiego, w samym sercu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Gmina leży przy drodze krajowej nr 53 (Ostrołęka – Olsztyn), 150 km na północny-wschód od Warszawy, na pograniczu pojezierza mazurskiego – na skrzyżowaniu głównych szlaków z Warszawy na Mazury i z Białegostoku do Olsztyna i Gdańska.

Infrastruktura techniczna

Gminna sieć dróg jest dobrze rozwinięta, ponad 50% dróg ma nawierzchnię twardą.

Praktycznie cała gmina jest zwodociągowana tj. w 98%, wszystkie miejscowości posiadają bieżąca wodę pitną. Woda pochodzi z ujęcia o bardzo wysokiej jakości wody nie wymagającej uzdatniania. Dla aglomeracji Myszyniec funkcjonuje nowa oczyszczalnia ścieków. Skanalizowanie gminy wynosi 38% w tym aglomeracji Myszyniec prawie 99%. Na terenach wiejskich wybudowanych zostało prawie 650 przydomowych oczyszczalni ścieków.

Kultura i turystyka

Uwarunkowania geograficzne i historyczne powodują, że jest to region szczególnie atrakcyjny dla turystów poszukujących spokoju i kontaktu z naturą. Bardzo bogata tradycja kurpiowska i mnogość osób, które kultywują spuściznę kultury jest ważnym atutem zachęcającym turystów do poszerzania upodobań etnograficznych. Sprzyja temu również szereg imprez organizowanych w nowo wybudowanym 8 ha kompleksie sportowo-rekreacyjnym ,,Kurpiowska Kraina” nad zbiornikiem wodnym „Wykrot”. Na turystów czeka tu m.in. karczma z miejscami noclegowymi, sala konferencyjna, punkt informacji turystycznej, amfiteatr, wiaty grillowe i budki piknikowo-jarmarczne oraz korty tenisowe, boisko wielofunkcyjne, skałka wspinaczkowa, plaża z boiskiem do siatkówki oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W kompleksie tym corocznie w ostatnią niedzielę sierpnia odbywa się ,,Miodobranie Kurpiowskie”. Największa i najstarsza impreza folklorystyczna na północno-wschodnim Mazowszu. Obiektami zabytkowymi zwracającymi uwagę przejeżdżających są neogotycki kościół podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej oraz najstarsza budowla na Kurpiach- XVIII wieczna murowana dzwonnica. Nieskażone środowisko, trasy i szlaki turystyczne przyciągają tu licznych zwiedzających.

Zagłębie mleczarskie

Ważną dziedziną gospodarki gminy jest rolnictwo, z którego utrzymuje się większość mieszkańców. W tym zakresie zdecydowanie przeważa hodowla bydła mlecznego, w której obserwować można znaczący rozwój i nastawienie na nowoczesne technologie produkcji mleka. Na terenie gminy działają trzy duże, profesjonalne firmy dostarczające sprzęt rolniczy, zaopatrujące rolników z pobliskich powiatów.

Tereny inwestycyjne

Wielkim atutem gminy Myszyniec są atrakcyjne, uzbrojone tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni 11 ha. Położone przy drodze wojewódzkiej nr 645 (Myszyniec-Łomża). Duże zasoby siły roboczej oraz proinwestycyjna i prorozwojowa polityka władz miasta sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości. Miasto i gmina Myszyniec stwarza korzystne warunki dla inwestorów krajowych jak i zagranicznych.

Gmina Ekoinnowacji

Coraz częściej mieszkańcy gminy korzystają z nowych technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Duża część gospodarstw wyposażona jest w systemy wykorzystujące energię słoneczną do podgrzewania wody w domach.  W 2015 r. gmina Myszyniec została laureatem ogólnopolskiego konkursu dobrych praktyk wdrożenia ekoinnowacji w gminach pn.: ,,Gmina Ekoinnowacji” za inwestycję w odnawialne źródła energii dla mieszkańców i jednostek publicznych.

 

Warto przyjechać do gminy Myszyniec na:

 • Miodobranie Kurpiowskie,największą i najstarszą imprezę cykliczną odbywająca się w gminie Myszyniec. Impreza odbywa się co roku w ostatnią niedzielę sierpnia a od 2014 roku w nowym miejscu na terenie 8 hektarowego kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Kurpiowska Kraina” nad zbiornikiem wodnym „Wykrot”. Poprzedza ją Miodobrania Noc Kabaretowa odbywająca się w sobotę na scenie amfiteatru w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu. Miodobranie jest jedną z największych imprez folklorystycznych o charakterze miodowym w kraju.
 • Noc Sobótkowa, jest plenerową imprezą cykliczną organizowaną w czerwcu w amfiteatrze w Myszyńcu. Stałym elementem Nocy Sobótkowej jest Konkursowy Przegląd Zespołów Artystycznych.
 • Jarmark Kurpiowski, to cykliczna impreza konkursowa odbywająca się w maju w amfiteatrze w Myszyńcu. Jej celem jest podtrzymywanie tradycyjnych form muzykowania, tańca i śpiewu z terenu Puszczy Zielonej.
 • Boże Ciało, co roku w święto Bożego Ciała ulice Myszyńca zamieniają się w barwny korowód Kurpianek i Kurpiów w strojach ludowych. Procesja z okazji święta przyciąga osoby z całej Polski.

Warto zobaczyć w gminie Myszyniec:

 • Kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Neogotycki, pięcionawowy kościół z dwiema wieżami zbudowanymi w latach 1909-1922. W latach 1995-2000 kościół został wyremontowany i odnowiony. W dniu 9 listopada 2013 r. kościół parafialny w Myszyńcu został podniesiony przez Ojca Świętego Franciszka do godności Bazyliki Mniejszej.
 • Dzwonnica przy kościele. Dzwonnica jest najstarszą budowlą sakralną na Kurpiach. Budowla jest wniesiona w stylu gotyckim, w I poł. XVIII w. Obecnie pełni rolę kaplicy.
 • Kościół Rektoralny pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Wykrocie. Na terenie parafii Myszyniec w miejscowości Gadomskie ( Wykrot) w miejscowości objawień Matki Boskiej , wybudowana kościół i klasztor. Klasztor mniszek kapucynek w Wykrocie nazywany jest kurpiowskim sanktuarium.
 • Pomnik Żołnierzy 3 Pułku Ułanów Spieszonych AK poległych podczas II wojny światowej – Charciabałda.
 • Pomnik ku czci poległych w bitwie Kurpiów ze Szwedami w 1708 roku w lesie przy drodze nr 614 Myszyniec-Chorzele.
 • Pomnik oddziałów Powstania Styczniowego w 1863 roku, które  pod dowództwem gen. Zygmunta Padlewskiego stoczyły bitwę z wojskami carskimi. Pomnik znajduje się przy drodze nr 614 z Myszyńca w kierunku Chorzel.
 • Galeria Twórczości Kurpiowskiej, ul. Dzieci Polskich 1, Myszyniec. Galeria mieści się w dwóch przeszklonych salonach wystawowych, w których można obejrzeć wyroby twórców ludowych.

 

 

 

Urząd Miejski w Myszyńcu

Pl. Wolności 60
07-430 Myszyniec
tel. (029) 772 11 41
fax. (029) 772 11 41

www.myszyniec.pl

 

Warto zobaczyć

 • Kompleks sportowo rekracyjny „Kurpiowska Kraina” nad zbiornkiem wodnym  „Wykrot”
 • Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu ul.  Dzieci Polskich 2
 • brama-dzwonnica z I poł. XVIII w. w Myszyńcu, wzniesiona w stylu gotyku mazowieckiego, w ścianie frontowej żelazne kuny dla pokutników
 • neogotycki kościół z 1909r., wewnątrz barokowe ołtarze, ludowe feretrony i malowidła
 • pomniki bitew: pod Myszyńcem w 1863r. (2 km na zachód od Myszyńca) i pod Kopańskim Mostem w 1708r. (4 km na zachód od Myszyńca)
 • "Miodobranie Kurpiowskie" w "Kurpiowskiej Krainie" nad zbiornikiem wodnym Wykrot  - impreza folklorystyczna zamykająca sezon bartny

drukuj całą stronę

Nawigacja

Gminy  / Myszyniec  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 4114 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki