Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 19 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Gmina Olszewo-Borki położona jest w zachodniej części powiatu ostrołęckiego w ramionach rzek Narwi i Omulwi. Obejmuje obszar około 195 km2, z czego ponad 40% stanowią lasy, graniczy bezpośrednio z miastem powiatowym - Ostrołęką, zamieszkuje ją ponad 10 000 osób.

Na terenie gminy znajduje się strefa krajobrazu chronionego, którą tworzą kompleksowe obszary leśne, stanowiące fragmenty połączeń puszcz: Zielonej i Białej. Obszary leśne położone wzdłuż malowniczej rzeki Omulew stanowią dogodne tereny rekreacyjne , a brak przemysłu sprzyja czystości środowiska naturalnego. Florę lasów stanowi sosna z domieszka brzozy, osiki i dębu. Podszycie stanowią: jałowiec, borówka czarna, konwalia i wrzos. Fauna to głównie dziki, sarny, jelenie, zające i lisy. Najczęściej spotykanymi ptakami są: bociany, jastrzębie, kuropatwy, a nocą sowy i nietoperze. Bogata fauna obszarów leśnych sprzyja rozwojowi łowiectwa.

Gmina ma dogodne położenie komunikacyjne. Przez jej teren przebiegają dwie drogi krajowe: Warszawa - Augustów i Warszawa -Olsztyn oraz szlak kolejowy relacji Olsztyn - Ostrołęka. W miejscowości Zabrodzie znajdują się równinne obszary łąk. Uznane zostały przez ekspertów za najkorzystniejsze na usytuowanie lotniska dla obsługi motolotni oraz małych, jednosilnikowych samolotów i śmigłowców.

Godnym uwagi obiektem mogącym służyć rekreacji i wypoczynkowi jest drewniany dworek z 1928 roku, położony nad rzeką Omulew w miejscowości Przystań, dawna własność Antoniego de Bourbone (ojciec Hiszpan, matka Polka, z rodziny Czartoryskich). Dworek otoczony jest starym 2 - hektarowym parkiem, obecnie w budynku znajduje się Szkoła Podstawowa. Obiekt może służyć w sezonie wakacyjnym jako znakomita baza noclegowa, obiekt kolonijny, lub jako pole namiotowe - biwakowe. Z zabytków architektonicznych na uwagę zasługuje plebania w Nowej Wsi, pobudowana na początku XX wieku. Wykonany w całości z cegły obiekt zbliżony jest kształtem do prostokąta z okazałą, położona z lewej strony części frontowej, piętrową pseudowieżą.

Najatrakcyjniejsze tereny rekreacyjne gminy Olszewo - Borki położone są wzdłuż krętej rzeki Omulew, malowniczo wijącej się wśród lasów. Przyległe do rzeki grunty wykorzystywane są w celach agroturystycznych, hodowli ryb i koni wierzchowych. Na przestrzeni kilku lat postępuje rozwój przedsiębiorczości związanej z obsługą ruchu turystycznego, wypoczynku i rekreacji.

Urząd Gminy

ul. Broniewskiego 13
07-415 Olszewo-Borki
tel. (029) 761 31 07
fax. (029) 761 32 23

www.olszewo-borki.pl

 

Warto zobaczyć

  • plebania w Nowej Wsi zbudowana w pocz. XX w. wg projektu przywiezionego ze Szwajcarii, uwagę zwraca okrągłe secesyjne okno
  • dawny majątek Bourbonów w Przystani nad Omulwią, po drugie stronie znajduje się stadnina koni
  • szlak kajakowy na Omulwi, wytyczony i sprawdzony na całej długości rzeki - z Mazur do Ostrołęki

drukuj całą stronę

Nawigacja

Gminy  / Olszewo-Borki  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 3965 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki