Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 22 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Folklor regionu kurpiowskiego, zwłaszcza jego warstwa muzyczna i tekstowa, należy do grupy najbardziej oryginalnych a jednocześnie tradycyjnych przejawów duchowej wsi polskiej. Chociaż kurpiowska grupa etnograficzna należy do stosunkowo młodych, wiele czynników sprawiło, że właśnie w tej grupie zachowały się liczne przejawy dawnej - a nawet bardzo dawnej - melodyki, sposobów wykonywania pieśni, poetyki czy tańców ludowych (tańce korowodowe) sięgających swymi korzeniami do wspólnoty ogólnosłowiańskiej.

Mimo wielu archaizmów, które zachowały się w folklorze kurpiowskim jest on w sumie mało znany, zwłaszcza że w niewielkim stopniu utrwalony na płytach czy kasetach. Wystarczy wspomnieć, że pieśni i muzykę Puszczy Zielonej w okresie po II wojnie światowej znajdziemy jedynie na płycie długogrającej zespołu "Kurpianka" (taka sama kaseta magnetofonowa), małej płycie (tzw. czwórce) stylizowanego zespołu "Kurpie" z Ostrołeki, a w ostatnich latach - na płytach kompaktowych nagranych przez znaną śpiewaczkę Apolonię Nowak z Kadzidła z zespołem Ars Nova.

Ten skromny dorobek płytowy bogatego muzycznie regionu wymaga jak najszybszych działań dokumentacyjnych i popularyzatorskich.

Bernard Kielak

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Muzyka  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1658 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki