Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 22 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Tradycyjnym zajęciem Kurpiów było bartnictwo. Wytworzyło się nawet tradycyjne prawo bartne. Pszczelarstwem zajmowały się całe rodziny, które posiadały specjalne znaki własności - znamiona bartne. Każdy bartnik sezonowo mieszkał w tzw. budzie bartnej, do każdej budy należał "bór" liczący 60 barci.

Kurpie słynęli z produkcji miodu najwyższej jakości w Polsce. Ludowe zwyczaje i obrzędy zostały współcześnie opracowane z myślą o prezentacjach na imprezach folklorystycznych.

W Czarni można obejrzeć inscenizację "Na Łowy", w Łysych odbywa się konkurs na najpiękniejszą "Palmę Kurpiowską", w Lelisie "Kurpiowskie Granie", w Zawodziu koło Myszyńca "Miodobranie Kurpiowskie", w Kadzidle "Śladami Kurpiów", "Wesele Kurpiowskie" i "Niedziela Kadzidlańska".

Jeszcze dziś w dni świąteczne (np. w Boże Ciało) w niektórych wsiach można spotkać Kurpianki w strojach ludowych. Noszą one wełniane, pasiaste (dwubarwne) spódnice, białe lniane koszule i obszywane lamówką gorsety. Stopy i łydki zakrywają trzewiki. Głowy panien zdobią aksamitne "czółka", a mężatek chustki. Mężczyźni noszą białe sukienne spodnie, lniane koszule, kamizelki i przepasane wełnianym pasem sukmany z ciemnoszarego sukna. Na nogach buty ze skóry. Dawniej nosili też chodaki z łyka lipowego (zwane kurpiami - stąd nazwa mieszkańców puszczy). Na głowie zaś Kurp nosi kapelusz lub czapkę z daszkiem.

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Bartnictwo i strój  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1525 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki