Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 24 Października 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Urodziła się 27 marca 1957r. we wsi Tatary koło Kadzidła. Z wykształcenia jest technikiem geodetą. Jako zawód wykonywany podaje twórczość ludową. Zamiłowanie do sztuki ludowej wyniosła z domu rodzinnego. Nauki pobierała u samych mistrzyń tej oryginalnej sztuki: babki - Stefanii Konopka, matki - Marii Chrostek i ciotki - Czesławy Konopkówny. Trudno zatem było nie skorzystać z ich wiedzy.

Twórczyni wykonuje wycinanki, kwiaty, kierce oraz palmy. W jej pracach widoczna jest kontynuacja dawnych wzorów. W wycinankach, które wykonuje od dwunastego roku życia, widoczna jest duża precyzja cięcia, umiar, prostota kompozycji. Ciekawe efekty osiąga przy pomocy oszczędnych środków. Kwiaty i kierce wykonuje także według dawnych wzorów. Są one różnorodne w formie, bogate kolorystycznie oraz starannie wykonane.

Wiesława Bogdańska uczestniczy we wszystkich konkursach organizowanych na terenie województwa i zawsze wraca z nagrodą. W ostatnich latach jest laureatką I nagrody w konkursie na Palmę Kurpiowską w Łysych. Swoje umiejętności prezentowała na wielu konkursach, pokazach i wystawach sztuki ludowej w kraju i za granicą. W roku 1989 otrzymała Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia w dziedzinie wycinankarstwa kurpiowskiego. Jej wycinanki zdobią kolekcję muzeów w Białymstoku, Warszawie, Łomży, Krakowie, Ostrołęce.

Każdego roku artystka bierze udział w Cepeliadach organizowanych na terenie całego kraju, jarmarkach sztuki ludowej, imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą. Prowadziła również w Toruniu kurs dla Polonii, zdradzając rodaczkom zza oceanu tajemnice strzyżenia ludowych wycinanek.

Twórczyni współpracuje ze Spółdzielnią "Kurpianka" w Kadzidle, jest członkinią STL od 1980r. oraz jest wpisana do rejestru Twórców Ludowych Cepelii.

Adres kontaktowy:
Wiesława Bogdańska
ul. Tatarska 11
07-420 Kadzidło
tel.: (029) 761 82 19
 
 

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Bogdańska Wiesława  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1345 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki