Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 22 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Nazywam się Zdzisław Bziukiewicz. Od najmłodszych lat zajmuję się tradycyjną kurpiowską obróbką bursztynu. Umiejętność tę przejąłem od moich rodziców Stanisława i Marianny. Jako jedyni bursztyniarstwem zajmowali się przez kilkadziesiąt lat i kontynuowali tę spotykaną tylko na Kurpiach profesję.

Moje prace można spotkać w wielu polskich muzeach i galeriach. Jako jedyny robię bursztynowe kierce i pająki. Odtwarzam też stare kurpiowskie wzory. Wśród wykonywanych przeze mnie korali czy naszyjników nie ma dwóch jednakowych. Również kształty paciorków są różne: kulki, listki, naturalne bryłki, śliwki, a kolory niezliczone. Bursztyn obrabiam ręcznie, przy pomocy tradycyjnego kołowrotka tzw. kółka, bez użycia nowoczesnych metod i narzędzi. Biorę udział w różnego rodzaju kiermaszach, lekcjach muzealnych, warsztatach, prezentując swój unikatowy w skali kraju zawód.

Od 1995 r. jestem członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Byłem wieloletnim członkiem Zarządu Głównego STL, a w latach 2001-2005 jego vice-prezesem. W podziękowaniu za moje zaangażowanie w działalność społeczną i promowanie kultury polskiej, zostałem odznaczony w 2001 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2003 r. otrzymałem nagrodę Starosty Ostrołęckiego, a za 2005 r. "Kurpika" ( Kurpiowski Oscar).

Z racji mojej niezwykłej profesji i oryginalności brałem udział w licznych programach telewizyjnych , radiowych, a także byłem bohaterem wielu artykułów prasowych. W swoim domu prowadzimy lekcje z młodzieżą, dziećmi, grupami turystów i wycieczkami w zakresie bursztyniarstwa i koronki. Ubrani w tradycyjny strój kurpiowski przybliżamy historię regionu, jego folklor, obrzędy i zdradzamy tajniki naszych zawodów. Każdy ma okazję samodzielnie obrobić bursztyn czy wydziergać frywolitkę. Jest to jedyna okazja, by w tym samym miejscu i czasie poznać te dwie unikatowe w skali kraju dziedziny twórczości ludowej.

Adres kontaktowy:
Zdzisław Bziukiewicz
Wach 14
www.kurpie.com.pl, kurpiewach@wp.pl
607 676 356

 

 

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Bziukiewicz Zdzisław  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1482 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki