Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Środa 21 Października 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Wycinankarka i twórczyni wyrobów plastyki obrzędowej kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Urodziła się 26 listopada 1935 r. we wsi Talary koło Kadzidła. Rodzicami jej są znani artyści ludowi: Stefania i Stanisław Konopkowie. Gdy miała 15 lat wykonywała misterne wycinanki i pomagała matce, która jako chałupniczka oddawała wyroby do Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Kurpianka" w Kadzidle.

Gdy ukończyła 18 lat została członkiem Spółdzielni, gdzie oddawała wykonane już wg własnych wzorów: wycinanki, palmy, bukiety, kierce, pająki itp. Jako chałupniczka zajmowała się także tkactwem do 1964 r.

Maria Chrostek wycina leluje, gwiazdy, ptaki opierając swe prace o miejscowe, tradycyjne wzornictwo. Wycinanki cechuje wysoki poziom artystyczny i poprawność techniczna cięcia. Obok wycinankarstwa zajmuje się wykonywaniem wypieków z ciasta, bukietów z kolorowej bibuły, kierców z grochu, fasoli i bibuły, zabawek choinkowych, pisanek i palm wielkanocnych.

Twórczyni uczestniczyła w wielu wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach i wystawach sztuki ludowej, na których otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Ze względu na wysoki poziom artystyczny wyrobów, bogactwo wzornictwa oraz szeroki wachlarz dziedzin uprawianej twórczości reprezentowała polską kulturę ludową poza granicami kraju m. in. w Szwajcarii, Danii, kilkukrotnie we Francji, popularyzując tym samym dorobek rękodzieła kurpiowskiego. Była reprezentantką naszego województwa na spotkaniach z najwyższymi władzami politycznymi i administracyjnymi kraju. Bierze czynny udział w targach sztuki ludowej i cepeliadach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Płocku. Ostrołęce. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Wszystkie ważniejsze muzea etnograficzne w kraju posiadają w swych zbiorach dzieła plastyczne artystki.

Maria Chrostek za swoją działalność artystyczną otrzymała na XVII Festiwalu Folklorystycznym w Kazimierzu Dolnym w 1983 r. Dyplom za twórcze kontynuowanie folkloru i jego popularyzację, w 1986 r. Odznakę Zasłużony Działacz Kultury nadaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz w 1997 r. Odznakę Za Zasługi Dla Województwa Ostrołęckiego przyznana przez Wojewodę Ostrołęckiego.Adres kontaktowy:
Maria Chrostek
Tatary 28
07-420 Kadzidło
tel.: (029) 761 89 44

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Chrostek Maria  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1325 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki