Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Piątek 16 Listopada 2018

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Wszechstronna artystka ludowa północnej Kurpiowszczyzny. Urodziła się 14 maja 1914 r. w Kadzidle. Wykształcenie podstawowe. Po zamążpójściu w 1933 r. zamieszkała w Tatarach i pracowała na własnym gospodarstwie rolnym. Wycinankarstwa i innych dziedzin twórczości nauczyła się od babki a następnie teściowej.

W rodzinie Konopków słynącej z artystycznych uzdolnień poznała inne dziedziny sztuki ludowej: wykonywanie kwiatów z bibuły, palm wielkanocnych, wypieków z ciasta "byśków" i "nowych latek", kierców, malowanie pisanek, lanie świec.

Swą działalność twórczą rozpoczęła w 1948 r. uczestnicząc w pierwszym konkursie kurpiowskiej sztuki ludowej w Kadzidle. Należy do bardzo aktywnych artystek ludowych, brała udział w licznych konkursach plastyki regionalnej. także o zasięgu ogólnopolskim zdobywając wysokie nagrody i wyróżnienia. Osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny, szczególnie w wycinankach opartych na tradycyjnym wzornictwie: gwiazdy, leluje, ptaki głównie pawie i koguty, drzewka, jeźdźcy na koniach.

Umiejętności twórcze przekazała córce - Marii Chrostek i wnuczkom Janinie i Wiesławie. Wyroby swoje dostarcza do Spółdzielni "Kur pianka" w Kadzidle od chwali jej powstania. Prace twórczyni znalazły się w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeów Okręgowych w Łomży i Ostrołęce. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Za całokształt pracy twórczej otrzymała Medal 40-lecia PRL oraz najwyższą nagrodę w dziedzinie sztuki ludowej im. Oskara Kolberga 1988).
 

Adres kontaktowy:
Stefania Konopka
Tatary
07-420 Kadzidło

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Konopka Stefania  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1001 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby
w godzinach: 8:00 - 16:00
(od pn do pt)