Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 24 Października 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Stanisława Konopka urodziła się 24 października 1952 r. w Kadzidle. Wraz z rodzicami mieszkała we wsi Wach gm. Kadzidło, gdzie ukończyła szkołę podstawową. Posiada wykształcenie średnie ekonomiczne. W 1972 r. wyszła za mąż za Tadeusza Konopkę i przeniosła się do wsi Talary. Cała rodzina męża zajmowała się uprawianiem różnych dziedzin sztuki ludowej. Pani Stanisława zainteresowała się rękodziełem ludowym i rozpoczęła naukę wykonywania palni wielkanocnych, kierców. ozdób choinkowych, wycinanek, byśków i świec woskowych. Umiejętności te chętnie pogłębiała i twórczo rozwijała.

Tadeusz Konopka urodził się 27 maja 1949 r. we wsi Tatary. Pochodzi z rodziny wybitnych twórców ludowych. Od najmłodszych lat zajmował się wykonywaniem wyrobów ludowych takich jak: wycinanka, krzesła wyplatane słomą owsianą czy bursztyn ręcznie obrabiany.

W 1978 r. państwo Konopkowie kupili dom w Kadzidle, a rok później zgromadzili w nim eksponaty potrzebne do wystroju typowej izby kurpiowskiej. Zobaczyć tam można było jak wyglądało wnętrze kurpiowskiej chałupy, ozdobione kolorowymi wycinankami i bukietami kwiatowymi z bibuły, przedmioty i urządzenia wykorzystywane w życiu codziennym mieszkańców Puszczy oraz XIX-wieczny spichlerz.

Funkcjonowanie izby Kurpiowskiej w Kadzidle odbiło się szerokim echem w prasie, radiu i telewizji, co zachęciło turystów do zwiedzania miejscowości. Znaczne zainteresowanie tym obiektem stworzyło konieczność rozbudowy izby co w efekcie doprowadziło do zbudowania placówki typu skansenowskiego - Zagrody Kurpiowskiej. Zagroda funkcjonuje od wiosny 1991 r. jest filią Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. Państwo Konopkowie są pracownikami Muzeum, zajmują się oprowadzaniem wycieczek, pokazem sztuki ludowej oraz konserwacją zabytków.

Pani Stanisława brała udział w wielu wystawach i konkursach sztuki ludowej, na których otrzymywała wysokie nagrody. Jej prace znajdują się w muzeach w Warszawie. Toruniu, Płocku, Ciechanowie, Łomży.

Wykonywała prace na wystawy zagraniczne do Szwecji. Danii, Francji, USA. W czasie tych wysław artystka demonstrowała swoje umiejętności twórcze. W 1984 r. otrzymana za swoją działalność Medal 40-1ecia Polski Ludowej, w 1988 r. Brązowy Krzyż Zasługi oraz Odznakę "Za zasługi dla województwa ostrołęckiego". Tadeusz Konopka również prowadzi aktywną działalność twórczą.

Uprawia jeden z ginących zawodów - obróbkę bursztynu. Jego wyroby znajdują się w muzeach: w Malborku, Warszawie. Łomży eksponowane były na wystawach w Niemczech, Francji, Bangoku. Został odznaczony medalem 40-1ecia Polski Ludowej. Konopkowie należą do STL. Swoje umiejętności przekazali córkom Agacie i Ewie. w roku 199 w Kadzidle założyli Izbę pamięci Czesławy Konopkówny - najsłynniejszej na Kurpiach twórczyni, ambasadora kurpiowskiej sztuki ludowej w kraju i za granicą.
 

Adres kontaktowy:
Stanisława i Tadeusz Konopkowie
ul. Batalionów Chłopskich 10
07-420 Kadzidło
tel.: (029) 761-84-86

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Konopka Stanisława i Tadeusz  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1281 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki