Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Niedziela 27 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Tańczy, śpiewa, gra na kilku instrumentach, a ponadto swoje umiejętności z powodzeniem przekazuje swoim podopiecznym. Urodził się 21 czerwca 1970 r. w Kadzidle. Szkołę podstawową ukończył w Kadzidle, następnie uzyskał wykształcenie średnie rolnicze. Pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu Rekreacji w Kadzidle na stanowisku instruktora d/s folkloru oraz w Gminnym Ośrodku Kulturalno - Oświatowym w Lelisie jako instruktor d/s tańca i śpiewu ludowego. Jest miłośnikiem kurpiowskiej kultury ludowej. Niebagatelną rolę odegrał tu najbliższy bo rodzimy kontakt z folklorem Puszczy Zielonej.

Swoją działalność artystyczną rozpoczął dość wcześnie, bo już jako 14-letni chłopiec zaczął tańczyć w Zespole Regionalnym "Kurpianka". Jego wzorami w dziedzinie tańca ludowego byli tacy artyści jak Jan Kamiński, Stanisław Reich, a w późniejszym czasie wielu konsultacji udzielała mu dr Grażyna Władysława Dąbrowska - etnochoreolog. Artysta uczestniczył również w kilku warsztatach i szkoleniach folklorystycznych m.in. w Międzynarodowych Warsztatach Folklorystycznych w Skierniewicach (1996).

Z Zespołem "Kurpianka" wiele koncertował tak w kraju jak i za granicą. Dość szybko zaczął wyróżniać się jako uzdolniony tancerz, w latach 1994-1996 grał rolę Pana Młodego w widowisku obrzędowym "Wesele Kurpiowskie", którego organizatorem był GOKSiR w Kadzidle, w 1995 r. jako solista wziął udział w X Koncercie z cyklu "Pieśń ojczystej ziemi" w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a 1997 r. już jako Pań Młody wystąpił w XII koncercie pt. "Z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Wesele".

Obecnie należy do grona najlepszych tancerzy ludowych z umiejętnością tańczenia wszystkich tradycyjnych tańców kurpiowskich. Autentyczna, tradycyjna forma prezentowanych przez niego tańców puszczańskich, poszerzona o znaczny indywidualizm wykonawczy i żywiołowość, nadaje jego występom niepowtarzalny charakter.

Oprócz występów indywidualnych prezentuje miejscowy folklor w ramach Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka", którego jest obecnie kierownikiem, instruktorem i choreografem. O jego osiągnięciach instruktorskich świadczyć może chociażby zdobycie I miejsca na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym "Dni Folkloru Kurpiowskiego" w Ostrołęce (1997) oraz Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie (1997) Folklor Puszczy Zielonej Paweł Łaszczych prezentuje wraz z Zespołem na bardzo wielu scenach kraju, przeglądach, dożynkach, imprezach folklorystycznych i okazjonalnych.

Artysta uczy dawnych tańców kurpiowskich i opracowuje programy również dla Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego "Kurpik" działającego przy GOKSiR w Kadzidle, Dziecięcego Zespołu Ludowego i Klubu Seniora "Lelisiacy" z GOK-u w Lelisie. Poza tym pomaga i konsultuje działalność Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego ze Szkoły Podstawowej w Kadzidle.

Następną dziedziną działalności artystycznej jest muzyka. Artysta potrafi grać na kilku instrumentach: bębenku jednostronnym z brzękadełkami, klarnecie, saxhornie, równie szeroki jest jego repertuar - od melodii ludowych, kurpiowskich poprzez klasyczny, kościelny do rozrywkowego. Od 1989 r. zaczął grać na bębenku, a od 1990 r. rozpoczął naukę gry na klarnecie. W szkole nauczył się czytania nut, ponadto jego nauczycielami w zakresie muzyki ludowej byli: Józef Mróz - znany kurpiowski harmonista, Józef Sobiech - skrzypek ludowy, Michał Szutkowski - klarnecista.

W Kapeli Kurpiowskiej istniejącej przy GOKSiR w Kadzidle, Paweł gra na bębenku, a w miarę potrzeb na klarnecie. Również na tym polu odnosi wraz z kapelą znaczne sukcesy: 11 miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i śpiewaków w Kazimierzu Dolnym (1996), I miejsce w Przeglądzie Kapel Ludowych Mazowsza "Klejnasowe Granie" w Skierniewicach (1997), l miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie (1997), udział w Krajowym Kongresie Kultury Wsi w Częstochowie, XXI Festiwalu Folkloru Ludów Północy w Gdańsku (1997), programie telewizyjnym "Swojskie Klimaty" (1995), spotkaniach dyplomatów w Senacie RP (1995 i 1996).

Przy tak rozlicznych zajęciach zawodowych i artystycznych znajduje jeszcze czas by grać na saxhornie w dętej orkiestrze Kościelnej w Kadzidle (od 1986). Szeroka jest również jego działalność społeczna. Należy do Oddziału Kurpiowskiego Stowarzyszenia Twórców ludowych, jest członkiem Zarządu .łownego Związku Kurpiów w Ostrołęce oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego w Warszawie.

Za swoją działalność i osiągnięcia artystyczne otrzymał w 19961 1997 r. Nagrodę Wojewody Ostrołęckiego.
 

Adres kontaktowy:
Paweł Łaszczych
ul. Brzozowa 1
07-420 Kadzidło
tel.: (029)761-83-49

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Łaszczych Paweł  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1667 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki