Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 24 Października 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Muzyk ludowy Kurpiowszczyzny. Urodził się 3 kwietnia 1949 r. Długi Kąt gm. Lelis. Jego życiową pasją jest muzykowanie. Gra na harmonii pedałowej charakterystycznym dla regionu kurpiowskiego instrumencie muzycznym. Pierwszym jego instrumentem była harmonia pedałowa marki F. Majer, którą kupił jego brat Bolesław Maniurski. Brat szybko zrezygnował nauki gry natomiast jego miejsce za harmonią zajął 10 letni wówczas Ryszard. Początkowo grał ze słuchu bądź przypatrywał się jak palcują inni muzykanci. Dopiero po kilku latach nauczył się czytać i grać z nut. Uczył się od najwybitniejszych artystów kurpiowskich m.in. od Józefa Mroza i Franciszka Golana. Jak sam mówi zamsze bardzo ciągnęło go do muzyki. Jako młody chłopiec grywał na zabawach wiejskich, weselach i uroczystościach rodzinnych. Po ośmioletniej przerwie w graniu (okres służby wojskowej i pracy zawodowej w Gdyni) powrócił do swojej pasji i już od 1975 r. nie rozstaje się z harmonią pedałową.

Będąc początkującym, mało znanym grajkiem miał ogromne trudności z zaistnieniem na scenie jako muzykant ludowy. Dopiero od roku 1981 gdy rozpoczął współpracę z Zespołem Folklorystycznym "Kurpie Leśne" z Wykrotu pod kier. Stanisława Ceberka zaczyna się jego ożywiona działalność folklorystyczna. Razem z nim w kapeli grała jego żona Cecylia Maniurska na bębenku i Franciszek Golan na skrzypcach z zespołem "Kurpie Leśne" wiele koncertował w kraju i poza jego granicami m.in. w Danii, Szwajcarii, ZSRR.

Od 1994 r. rozpoczął współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Kadzidle - prowadził lekcje gry na harmonii pedałowej w ramach programu ochrony "ginących zawodów" oraz objął kierownictwo kapeli kurpiowskiej, która przygrywa Zespołowi Folklorystycznemu "Kurpianka" działającemu przy Ośrodku.

Wraz z kapelą bierze udział we wszystkich wojewódzkich przeglądach i konkursach folklorystycznych, na których zajmuje czołowe miejsca. Kapela Ryszarda Maniursklego w l997r. zdobyła l miejsce w Przeglądzie Kapel Ludowych Mazowsza "Klejnasowe Granie" w Skierniewicach oraz na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 11 miejsce. Artyści prezentują autentyczna muzykę kurpiowska oraz wysoki poziom wykonania stąd bardzo często biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach i imprezach m.in. R. Maniurski uczestniczył w X koncercie Pieśń ojczystej ziemi "Wesele. Muzyka, obrzęd widowisko z różnych stron Mazowsza" w Filharmonii Narodowej w Warszawie (1995), XII koncercie "Z kurpiowskiej Puszczy Zielonej Wesele" (1997). Krajowym Kongresie Kultury Wsi w Częstochowie (1997) przygrywał na spotkaniach w Senacie RP (1995 i 1996) oraz na Festiwalu Folkloru Ludów Północy w Gdańsku (1997).

W roku 1997 za swoją działalność otrzymał odznakę Wojewody Ostrołęckiego Za zasługi dla województwa ostrołęckiego".
 

Adres kontaktowy:
Ryszard Maniurski
Antosie
07-410 Ostrołęka
tel.: 090 545-328

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Maniurski Ryszard  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1304 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki