Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 24 Października 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Jedno z ważniejszych miejsc w gronie artystów ludowych regionu zajmuje Apolonia Nowak. Urodziła się 3 stycznia 1944 r. we wsi Piasecznia koło Kadzidła. Pomagając rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego jednocześnie poznawała tajniki sztuki ludowej. Obecnie mieszka w Kadzidle.

Jej prace odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i dużą indywidualnością w zakresie wzornictwa. Rozpropagowała zupełnie nową odmianę wycinanki kurpiowskiej. W dużych formatach wycinanek okrągłych tzw. "gwiazdach" środkowe pola wypełnia wycinankami figuralnymi, ażurowymi przedstawiającymi różnorodne sceny biblijne, wizerunki świętych, postaci historycznych itp. Jej cykl pasyjny był kilkakrotnie eksponowany na wystawach: "Biblija w sztuce ludowej" m.in. w Białymstoku, Ciechanowcu, Sierpcu. Obok wycinanek wykonuje palmy, pisanki, kwiaty z bibuły, bukiety kierce.

Pracę zawodową rozpoczęła w Spółdzielni PLiA "Kurpianka" w Kadzidle w dziale papierni czym przy oprawianiu wycinanek ludowych. W tym czasie należała do Zespołu Folklorystycznego działającego przy Spółdzielni i siała się jedną z najlepszych solistek i Tancerek zespołu. Śpiewaniem bowiem zajmowała się od wczesnej młodości. Posiadając czysty tzw. "biały głos" w niedługim czasie zasłynęła w okolicy jako jedna z najlepszych śpiewaczek.

Z Zespołem "Kurpianka" występowała na licznych imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą m.in. we Włoszech, Anglii, ZSRR. Niemczech, Szwajcarii, Szwecji. Za znakomite walory głosowe i interpretacyjne otrzymała wielokrotnie wysokie nagrody i wyróżnienia i tak np. w 1962 r. zdobyła 11 nagrodę na Festiwalu Folk-lorystycznymw Lodzi, w 1990 r. otrzymała "Złotą Basztę" na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, w 1991 r. występowała w programie polskim telewizji szwedzkiej, w 1992 r. została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga za działalność folklorystyczną, zaś w 1997 r. przyznano jej Odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

Od roku 1992 Apolonia Nowak śpiewa z Zespołem instrumentów Dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego "Ars Nova". należy także do aktywnych uczestniczek chóru przy parafii Kadzidło. Zespołu Nauczycielskiego w Ostrołęce. Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka" działającego obecnie przy kadzidlańskim ośrodku kultury.

W swoim artystycznym dorobku ma już nagrane dwie płyty kompaktowe z pieśniami kurpiowskimi "leśnymi" (rzewnymi), weselnymi, kolędami oraz 25 pieśni kurpiowskich nagranych dla Polskiego Radia i 2 Programu TVP. Do dnia dzisiejszego artystka śpiewa w starej gwarze kurpiowskiej pieśni przekazywane od wieków z ust do ust.
 

Adres kontaktowy:
Apolonia Nowak
ul. Ogrodowa
07-420 Kadzidło
tel.: (029) 761-82-38

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Nowak Apolonia  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1247 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki