Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 17 Listopada 2018

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • WSAP
  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Bardzo wszechstronna twórczyni ludowa starszego pokolenia. Urodziła się we wsi Strzałki 11 listopada 1919 r. Z twórczością ludową zetknęła się w domu rodzinnym. Mając 10 lat nauczyła się wykonywania wycinanek od swojej matki, znanej wycinankarki Antoniny Staśkiewicz. Potrafi wykonywać różne ich formy: gwiazdy, leluje, ptaki. Wzornictwo ich za chowało wiele starych, zanikłych już elementów. Odnosi się to szczególnie do jednej z form lelui, która posiada charakterystyczną, niespotykaną u innych artystek postać. Oparta jest na figurze prostokąta, prawie całkowicie wypełnionego z drobnymi wycięciami nadającymi przybliżony kształt lelui. Jest to wycinanka bardzo surowa, ale za to zwarta i interesująca pod względem plastycznym. Generalnie wycinanki Olendrowej wyróżniają się grubym cięciem i rozbudowaną ornamentyką zapełniającą całą powierzchnię wycinanki. Ciekawe jest również przedstawianie ptaków zwłaszcza wzór dudka siedzącego na gałązce, o ustalonym kształcie i schematycznie potraktowanym czubku ptaka.

Od swojego ojca natomiast nauczyła się wykonywania pisanek malowanych woskiem i wypieków obrzędowych. Potrafi również wykonać inne wyroby typowe dla regionu kurpiowskiego jak palmy wielkanocne, kierce, kwiaty czy hafty.

Pierwsze prace artystki wystawione były w 1947 r. w Pułtusku, gdzie zostały nagrodzone. Od 1950 r. współpracowała z SRLiA "Kurpianka" w Kadzidle. O wartości prac twórczyni świadczyć może fakt, że znalazły się one na wystawach w wielu polskich miastach m.in. w Warszawie, Toruniu, Lublinie, Gdańsku, Kazimierzu Dolnym, Biskupcu. Stanisława Olender uczestniczyła w ponad 60 konkursach zdobywając główne nagrody, swoje umiejętności prezentowała na licznych kiermaszach, pokazach i cepeliadach.

W 1991 r. za swoją działalność twórczą otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga. Jest członkiem STL. Rękodzieło ludowe, które uprawia kontynuuje również jej córka oraz wnuki. Twórczyni nadal aktywnie uczestniczy w imprezach folklorystycznych, propagując miejscowe tradycje.
 

Adres kontaktowy:
GOKSiR
ul. Kościuszki 6
07-420 Kadzidło
tel.: (029) 761-80-26

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Olender Stanisława  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: promocja@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 819 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby
w godzinach: 8:00 - 16:00
(od pn do pt)