Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Środa 21 Października 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Tradycje wycinankarskie wyniosła z rodzinnego domu. Matka, słynna wycinankarka przekazała córce umiejętności wycinania oraz wyrobu innych przedmiotów ludowej plastyki.

Eugenia Pabich urodziła się 22 września 1939 r. we wsi Jazgarka gm. Kadzidło. W gospodarstwie rodziców pracowała do 1959 r. następnie przeniosła się do męża, do Krobii gdzie zamieszkuje do chwili obecnej.

Wycinać nauczyła się mając 13-14 lat. Wykonuje gwiazdy leluje i wycinanki figuralne. Najbardziej charakterystyczne są koguty pokryte zawsze kolorowymi cętkami i kropeczkami. Drugim motywem, typowym dla tej twórczyni, jest jeździec na koniu. Wzór jeźdźca jest opracowany przez matkę pani Eugenii, która w tym zakresie jest jego kontynuatorką.

Kolejną bardzo ciekawą dziedziną twórczości jest wykonywanie kierców. Są to kierce z grochu, fasoli i kolorowych, bibułkowych kwiatów, robione na zasadzie Kolistego żyrandola. Jednym z rodzajów kierca wykonywanym przez artystkę jest kierzec zwany tu dożynkowym. Przywiązując do owalu kierca wiązki różnych zbóż otrzymuje się w efekcie niepowtarzalny charakter wyrobu. Pabichowa jest prawdopodobnie jedyną twórczynią wykonującą ten typ kierca.

Swoje prace dostarcza do Spółdzielni "Kurpianka" w Kadzidle, wykonuje też szereg prac na konkursy i wystawy sztuki ludowej otrzymując liczne nagrody.
 

Adres kontaktowy:
Eugenia Pabich
Krobia
07-420 Kadzidło

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Pabich Eugenia  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1341 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki