Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 22 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Twórczyni ludowa w zakresie wycinankarstwa, haftu i wyrobów plastyki obrzędowej. Urodziła się 16 lipca 1949r. w Dylewie. Twórczością zajmuje się od 22 roku życia, kiedy to wyszła za mąż za Henryka Staśkiewicza ze wsi Strzałki gm. Kadzidło. Rodzina męża należała do grupy wielu rodzina na Kurpiach, w których umiejętności wykonywania czy to wycinanek, palm, kwiatów, haftów bądź innych wyrobów przekazywane są z pokolenia na pokolenie. pani Genowefa zaczęła sama próbować tej trudnej sztuki. Tak więc już rok później została członkiem Spółdzielni "Kurpianka" w Kadzidle, gdzie dostarczała swoje wyroby: wycinanki, hafty, serwetki robione na krosnach.

Jeżeli chodzi o wycinanki to wykonuje szeroką gamę wzorów: leluje. gwiazdy, drzewka, ptaki. Wszystkie one, mieszcząc się w granicach tradycyjnej plastyki posiadają indywidualne wzornictwo, charakterystyczne dla tej artystki. Obok wycinankarstwa zajmuje się również wykonywaniem pieczywa obrzędowego - byśków i nowych latek, robieniem pisanek, palm dochodząc do ogromnej wprawy i wysokiego poziomu artystycznego. Kolejną dziedziną, którą się zajmuje jest hafciarstwo. Wykonuje serwetki, komplety serwetek do kawy wstawki do fartuszków kurpiowskich oraz zdobi haftem bieżniki i fartuszki kucharskie.

Twórczyni brała udział w wielu konkursach i Cepeliadach organizowanych w różnych regionach Polski. Współpracuje ze Spółdzielnią "Kurpianka" w Kadzidle, jest członkiem STL.
 

Adres kontaktowy:
Genowefa Staśkiewicz
Strzałki
07-420 Kadzidło
tel.: (029) 761-85-03

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Staśkiewicz Genowefa  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1151 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki