Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 24 Października 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Poetka ludowa Kurpiowszczyzny. Urodziła się 2 sierpnia 1928 r. w miejscowości Zalesię gm. Myszyniec. Pochodzi z wielodzietnej rodziny, od 3 roku życia była wychowywana przez przybranych rodziców mieszkających w Kadzidle. Jak wspomina sama u nowych rodziców było jej dobrze, niemniej jednak bardzo tęskniła za rodzinnym domem. Często bywała w Zalesiu, gdzie do domu jej rodziców schodziła się rodzina, sąsiedzi aby porozmawiać, pośpiewać pieśni czy to kościelne czy kurpiowskie, ojciec przygrywał na harmonii pedałowej, a młodzi tańczyli i śpiewali.

Jej młodość upłynęła przy ciężkiej pracy, po wyjściu za mąż nadal musiała podejmować się wszelkich zajęć aby zapracować na życie. Prowadziła gospodarstwo, szyła, przędła, robiła na krosnach, ukończyła szkołę podstawową dla pracujących, kurs kroju i szycia, kurs przysposobienia rolniczego, pracowała Jako salowa w izbie Porodowej w Kadzidle, w sklepie Gminnej Spółdzielni, ukończywszy wtedy kurs dla sprzedawców. Wychowała sześcioro dzieci, najstarszy syn zmarł w 1992 r. co ogromnie przeżyła cała jej rodzina.

Te wszystkie przeżycia sprawiły, że zaczęła szukać uspokojenia w poezji. Przelewając swoje uczucia na papier czuła się o wiele spokojniejsza. Początki twórczości literackiej przypadają na lata 70-te.

Wiersze z kręgu rodzinnego są bardzo sugestywne i pełne prawdy psychologicznej. Często w swoich wierszach wspomina dawne lata, pełne radości i śpiewu, opowiada o miejscowych Tradycjach, zwyczajach i pracy. Poezja jej nie zamyka się w kręgu spraw wiejskich a podejmuje także problematykę ogólnoludzką jak przemijanie, starość szczęście, miłość. Opracował też kilka scenariuszy widowisk ludowych opartych na Tradycjach i obrzędach ludowych np. darcie pierza, krojenie kapusty.

Obecnie jest aktywną członkinią Klubu Seniora "Kurpiowskie Serce" działającego przy GOKSiR w Kadzidle, wyjeżdżała z Klubem na wiele wstępów nie Tylko w kraju ale również do Bułgarii i na Litwę.

Marianna Staśkiewicz Jest wspaniałą gawędziarką opowiadającą o dawnych czasach poprawną, starą gwarą kurpiowską. Ponadto wykonuje szydełkiem różne ozdobne przedmioty: dzbanuszki, zwierzątka, koszyczki itp. Artystka należy do STL-u. Za swoja twórczość otrzymała w 1995 r. Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka oraz Wyróżnienie Specjalne w tymże konkursie w roku 1997.

"Spsiewaj ptasku, spsiewaj
Jek ci sie podoba,
Swojem wdzięcnem głosem
Radości noma dodaj.
Nie siejes, me zbzieras
I fortuny ni mas.
A takiś wesoły,
To radośnie spsiewas.
Poznałeś ty pewno
Tajemnice Tego,
Co skruł pod kamieniem
Robacka małego.
Spsiewaj ptasku, spsiewaj,
Niech się głos roznosi,
Moze twoja wdzięcność
Pokój nom uprosi."

 

"Jestem sobzie Kurpsionecka
choć nie młoda, o babecka.
Alem zawse uciesona
zem na Kurpsiach urodzona.
I sie zawse z tego scyce,
ze seroko mom spódnice.
Mój gorsecik pasowany
a fartusek przetykany.
Chustecka powyzijana,
a kosula haftowana.
A panientom zawse o tem
i warkoce sobzie splote.
Niech tam ziedzą w całem kraju
jek sie Kurpsie ubzierają.
I niech ziedzo we stolicy,
podziziajo za granicy."

 

Adres kontaktowy:
Marianna Staśkiewicz
ul. 1-go Maja
07-420 Kadzidło
tel.: (029) 761-80-99

drukuj całą stronę

Nawigacja

Kultura  / Artyści ludowi  / Staśkiewicz Marianna  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 1335 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki