Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Wtorek 27 Października 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Konferencja promująca „Program promocji zdrowia i profilaktyki chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim”

O chorobach układu oddechowego – przyczynach i skutkach dyskutowano wczoraj, 20 sierpnia w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce podczas konferencji promującej „Program promocji zdrowia i profilaktyki chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim”.

Zebranych gości powitał Starosta Ostrołęcki, który przedstawił sytuację zdrowotną mieszkańców powiatu w odniesieniu do sytuacji w kraju. Projekt „Dbam o oddech – profilaktyka chorób układu oddechowego w powiecie ostrołęckim” zaprezentowała Aldona Kuciej – koordynator projektu, która omówiła cele i główne trzy działania, jakie są realizowane w ramach projektu.

- Jedenasta pozycja powiatu ostrołęckiego wśród powiatów w Polsce, jeśli chodzi o standaryzowany wskaźnik umieralności z powodu chorób układu oddechowego – „pozwoliła” nam ubiegać się o środki z funduszy norweskich, które służą ograniczaniu społecznych nierówności w zdrowiu -mówiła Aldona Kuciej. - Nasz projekt ma wpłynąć na zmniejszenie zachorowalności na choroby układu oddechowego.

Na koniec wystąpienia Aldona Kuciej podkreśliła duże zainteresowanie ze strony mieszkańców prowadzonymi działaniami, jak również zachęciła do uczestnictwa w kolejnych akcjach.

Uczestnicy konferencji mogli także dowiedzieć się więcej o stanie zdrowia mieszkańców powiatu i regionu, najczęstszych chorobach układu oddechowego oraz ich przyczynach z wystąpienia dr Adama Zięby, ordynatora Oddziału Chorób Płuc w ostrołęckim szpitalu. Dr Adam Zięba uwypuklił rolniczy charakter naszych terenów, zwrócił uwagę na choroby na jakie narażeni są rolnicy – a szczególnie hodowcy bydła. Omawiając choroby układu oddechowego z jakimi trafiają na oddział osoby z regionu, nadmienił również o przypadkach uczestników Projektu, którzy trafiają na oddział po badaniach pogłębionych, u których zdiagnozowane zostały m.in. guzy płuc.

Gościem specjalnym konferencji była dr n. med. Elżbieta Puścińska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, która mówiła m. in. o szkodliwości palenia.

- Uzależnienie od tytoniu jest chorobą – podkreślała dr Puścińska.

Omawiając choroby odtytoniowe, przybliżyła wpływ palenia tytoniu na rozwój takich chorób jak POChP, rak płuc, jak również wpływ na rozwój chorób układu krążenia, chłonnego czy też rozwój płodu. Odpowiadała na pytania dotyczącem.in pomocy w rzucaniu nałogu i używania e- papierosów.

Przebieg akcji i dokładne dane po przeprowadzonych już 11 akcjach profilaktycznych w różnych gminach powiatu ostrołęckiego zaprezentowała przedstawicielka Stowarzyszenia NFOZ w Ostrołęce - Beata Samorajska. Omówiła ona również wszystkie proponowane w projekcie badania - na czym polegają i czemu służą, ze szczególnym uwzględnieniem badania spirometrycznego. Na zakończenie konferencji Agata Szczepanek, specjalistka ds. żywienia przybliżyła tematykę związaną z wpływem stylu życia na choroby układu oddechowego.

Uczestnicy konferencji otrzymali m.in. materiały i gadżety promujące projekt.

Konferencja sfinansowana została z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz z budżetu państwa.

 

wstecz

Nawigacja

Aktualności  / 2015  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 20891 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki