Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

Kalendarz

Sobota 19 Września 2020

Wyszukiwarka

Menu główne

Bannery

  • Facebook
  • -
  • -

Szybkie linki

Treść strony

Projekt „Praktyczny uczeń+" - 2016/2017

Niełatwo sprostać wyzwaniom współczesnego rynku pracy. Szkoły ponadgimnazjalne powiatu ostrołęckiego podejmują działania, które ułatwiają młodym ludziom start w samodzielność, umożliwiają im rozwój osobisty i zawodowy, poszerzają horyzonty. Do takich działań należy projekt Praktyczny Uczeń+, realizowany w bieżącym roku szkolnym.Główne cele projektu to podnoszenie
i zdobywanie umiejętności zawodowych oraz doskonalenie kompetencji językowych i społecznych. Działanie to wspiera osobisty rozwój młodych ludzi – pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości, pewności siebie i samodzielności.

Projekt realizowano w ramach programu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.  Program realizowało konsorcjum składające się z Zespołu Szkół Powiatowych w Czerwinie, Zespołu Szkół Powiatowych w Myszyńcu i Zespołu Szkół Powiatowych w Łysych, który był liderem konsorcjum.

Projekt zakładał miesięczne staże zagraniczne dla uczniów szkół zawodowych. Staże odbywały się w Hiszpanii, w regionie Andaluzja. Łącznie wzięło w nich udział 44 uczniów techników. Uczniowie nie ponosili żadnych kosztów – mieli opłaconą podróż samolotem i autokarem, ubezpieczenie,  pobyt z pełnym wyżywieniem, otrzymali też kieszonkowe. Na miejscu zapewniono uczestnikom opiekę nauczycieli i atrakcje turystyczno-krajoznawcze. Przed wyjazdem młodzież brała udział w kursie języka hiszpańskiego, zdobywała również wiedzę o kulturze i obyczajach Hiszpanii, co pozwoliło łatwo odnaleźć się w realiach innego kraju. Dzięki właściwemu przygotowaniu uczniowie szybko przełamywali barierę językową i bardzo dobrze radzili sobie w nieznanym środowisku.

Wszyscy zostali, zgodnie z kierunkiem kształcenia, skierowani na praktykę zawodową w miejscowych firmach i przedsiębiorstwach.Uczniowie z zawodu technik agrobiznesu zaznajamiali się z zasadami i systemami uprawy roślin w klimacie śródziemnomorskim, zabiegami agrotechnicznymi, urządzeniami wykorzystywanymi w gospodarstwach. Uczniowie z zawodu technik informatyk poznali nowe metody pracy, oprogramowanie komputerowe,serwisowali sprzęt komputerowy, zarządzali lokalną siecią komputerową. Uczniowie z zawodu technik technologii żywności uczestniczyli w produkcji i przetwórstwie spożywczym.

Hiszpańscy pracodawcy pozytywnie oceniali umiejętności  i zaangażowanie polskich praktykantów.
Po godzinach pracy i w weekendy uczestnicy zwiedzali i podziwiali piękno andaluzyjskiej ziemi. Oglądali Granadę, a w niej piękne widoki ze starówki Albayzin i Alhambrę,  Kordobę, a w niej niezwykłą  katedrę - meczet, nadmorską Malagę.

Wartość obu projektu wyniosła łącznie 110 912 euro.

Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzą, że udział w projekcie był cennym życiowym doświadczeniem, które przyniosło wiele korzystnych efektów.

Rezultaty projektu można podsumować następująco:

•    trzy placówki oświatowe podniosły jakość i wszechstronność kształcenia,
•     uczniowie doskonalili dotychczasowe i nabyli nowe umiejętności zawodowe,
•     uczestnicy podnieśli swoje umiejętności językowe i społeczne,
•    uczniowie osiągnęli rozwój osobowości, wzrosło ich poczucie własnej wartości, pewności siebie i samodzielności,
•    większość uczestników twierdzi, że są gotowi świadomie i swobodnie wybrać swoje miejsce zamieszkania i pracy.

W Zespole Szkół Powiatowych w Baranowie realizowano bliźniaczy projekt „Staże zawodowe bez granic+”
Oba projekty podsumowano uroczyście 24 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Powiatowych w Łysych z udziałem wszystkich zainteresowanych osób –uczestników, organizatorów,władz samorządowych i oświatowych, uczniów i nauczycieli szkół powiatowych. Zaprezentowano rezultaty podjętych działań, wymieniono się doświadczeniami.

Nawigacja

Oświata  / Projekty z udziałem środków zewnętrznych  / PO WER  / Praktyczny uczeń +  / 

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
pl.gen. Józefa Bema 5
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 36 45
fax: +48 (29) 764 32 81
e-mail: kancelaria@powiatostrolecki.pl

Licznik odwiedzin

Jesteś 492 osobą na stronie

Godziny otwarcia

Zapraszamy do naszej siedziby w godzinach:

8:00 - 16:00 - poniedziałki, środy i czwartki

8:00 - 17:30 - wtorki

8:00 - 14:30 - piątki